“Mağazalar kapanmayacak, yenileri açılacak”

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Dövizle yapılan işlemlerin yasaklanması ve yapılanların da bir ay içerisinde TL’ye dönmesine karar verilmesi olumlu karşılanıyor. 

0

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Dövizle yapılan işlemlerin yasaklanması ve yapılanların da bir ay içerisinde TL’ye dönmesine karar verilmesi olumlu karşılanıyor.

TL’nin değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararnamesi dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre dövizle yapılan sözleşmeler bir ay içerisinde TL’ye dönecek.

Özellikle alışveriş merkezlerindeki (AVM) dövize endeksli kiralar nedeniyle perakende sektöründe dövizli kira maliyetleri 3 sene öncesine göre yüzde 70 artmıştı.

“Mağazalar kapanacaktı, şimdi yenileri açılacak”

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, kararla, sadece AVM’lerin değil caddelerdeki boş mağazaların da hızla dolacağını söyledi.

Kararı olumlu bulduklarını anlatan Öncel, “Son 1-1.5 yıldır ‘hangi mağazamızı kapatırız?’ diye düşünüyorduk. Bu kararla artık ‘nerede mağaza açarız?’ diye düşünmeye başladık” dedi.

Öncel, rayiç bedellerin de dengeye oturacağını aktararak, “Kirada anlaşılamaması durumunda tarafların sözleşmeyi feshetme hakkı olacak. AVM’lerde 2016 kurları düzeyinde bir dengenin oluşacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

“TL ile sözleşme arttı”

JLL Türkiye Ofis Kiralama Direktörü Mahir Mermer ise, 2017’de yüzde 60’lara varan TL kontratların, 2018’de yüzde 90’a çıktığını dile getirerek, “Kontratlarda TL’ye dönüş mevcut kurun yüzde 10 altında bir orandan yapılıyor” diye konuştu.

“Borçlar ertelenmeli”

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Banka borçlarının mutlak suretle ertelenmesi lazım. Türkiye’de 410 civarı AVM var. AVM’lerin yüzde 70-80’inin ise borcu var. Sektörde 17 milyar dolarlık yabancı yatırımı mevcut. Bu yatırımcıların da küstürülmemesi lazım. Kira Garanti Fonu konusunun bakanlığımızın gündeminde olması bizim için olumlu bir gelişme.”

Serbest bölgelerde büyük sevinç

Bu arada söz konusu karar en büyük sevinç ise sayıları 20’yi bulan serbest bölgelerde de yaşandı. Türkiye ekonomisinin dinamosu Organize Sanayi Bölgeleri ve Teknokent’lerin de yüzde 80’i döviz cinsinden kiralamalar yapıyordu.

Sadece parsel satışları değil, OSB içindeki otel, kreş, restoran, hatta otopark giderleri de dolar cinsinden ödeniyordu. Firma sahiplerinin verdiği bilgiye göre, döviz kontratları nedeniyle organize sanayi bölgelerindeki hizmet maliyetleri, 5 ayda yüzde 60 zamlandı.

Döviz destekli arazi rantının tavan yaptığı bölgelerin başında Marmara bulunuyor.  Arazilerin rant için boş tutulmasının da etkisiyle metrekare fiyatlarının 3 bin dolara dayandığı bu bölgelerde üretim de risk altındaydı.

Kaynak: Sabah
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin