18 Ağustos 2022 Perşembe
Ana SayfaEditörün SeçtikleriTEMA İstanbul 2 ve TEMA World'ün lansmanı yapıldı.. Yatırımcılardan projeye büyük ilgi...

TEMA İstanbul 2 ve TEMA World’ün lansmanı yapıldı.. Yatırımcılardan projeye büyük ilgi var..

Mesa, Artaş, Kantur&Akdaş Ortaklığı ile Halkalı’da geliştirilen TEMA İstanbul projesinin 2. etabı ile eğlence parkı TEMA World’ün lansmanı; 15 aralık 2021 tarihinde Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu ve Kantur&Akdaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur ev sahipliğiyle gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla yapıldı.

Projenin 2.280 daire ve 70 villadan oluşan 2. etabında konut teslimlerinin18 ayda  2023’ün ikinci yarısında yapılması hedefleniyor. Metrekare satış fiyatının 20 bin TL den başladığı projede ortalama metrekare satış fiyatı 29 bin TL. Lansmana özel %10 indirim yapılacak.

Soldan sağa: Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Kantur&Akdaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur

Basın toplantısında konuşan Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Türkiye’nin en büyük master planlı özel sektör projesi olan ve sektöründe referans niteliği taşıyan Tema İstanbul’un ilk teslimlerine 2015’in Temmuz ayında başladıklarını hatırlatarak Türk inşaat sektörünün önde gelen firmalarının güç birliğinden oluşan ve ortak girişimin eseri olan Tema İstanbul’un ikincisine de aynı heyecan, aynı şevkle devam ettiklerini söyledi.

Çetinsaya’nın açıklamaları  şöyle:

“Tema İstanbul’daki yaşam kalitesini güçlü ortaklık yapımızla daha da ileri taşımak istiyoruz. Bu amaçla Tema İstanbul 2 projemizi saygın mimarlık ofisi SPDO Sabri Paşayiğit ile müşterilerimizin ihtiyaç ve isteklerine göre şekillendirdik.Projenin yüzde 90’ının yeşil alanlara ayrıldığı Tema İstanbul 2’de az katlı dairelerin yanı sıra villalar da yer alıyor.

Projemizi geliştirirken her bir detayına büyük özen gösterdik ve özveriyle planladık. İstanbul’da bir eşi benzeri bulunmayan Tema İstanbul 2; estetik mimarisi, geniş balkonlu daireleri, yemyeşil bahçeleri ile daha fazlasını talep eden müşterilerimiz için planlandı.Bildiğiniz gibi Tema İstanbul projemizi 24 ayda tamamlamıştık.

Tema İstanbul 2 projemizi ise inşallah 18 ay gibi bir süre zarfında tamamlamayı hedefliyoruz.

İçinde ve çevresinde yaşayanların yaşam kalitesine canlılık katacak olan Tema World eğlence parkını da 2024’ün ilk çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.Tema İstanbul 2 ve Tema World projelerimizle ilgili detaylı bilgileri genel müdürlerimiz birazdan sizlerle paylaşacaklar.Ben şimdiden; Tema İstanbul 2 ve Tema World projelerimizin herkes için hayırlı olmasını diliyorum.”

Projenin ortaklarından Mesa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, yaptığı konuşmasında, Mesa olarak 52 yıldır en iyi bildikleri işi yapmaya devam ettiklerine vurgu yaparak 52 yılda sektöre getirdikleri birçok yenilikle sektörde standart ve kalitenin referansı olduklarını belirtti.

Boysanoğlu, açıklamalarında şunları söyledi:

“Özellikle vurgulamak isterim ki hayata geçirdiğimiz projelerin içinde Tema İstanbul’un bizim için yeri çok farklı. Uyumla çalıştığımız aynı değerleri paylaştığımız ortaklarımızla birlikte projeye ve bölgenin potansiyeline inandık. Dünya çapında üst standartlarda geliştirdiğimiz Tema İstanbul projesi büyüklüğünün yanısıra üretim ve satışta yakaladığı referans başarıları ile çok özel ve örnek proje oldu.

Tema İstanbul’un ilk etabı, yıllar içinde beklediğimizin de üstünde prim yaparak konut sahiplerini ve bizleri mutlu etti.

İnşaat sektörü; ülkemizde en çok katma değer oluşturan ve 250 alt sektörü besleyen sektör konumundadır. Bizler yıllardır ülkemizin potansiyeline inandık, ülkemiz ile geliştik büyüdük. Bu kadar uzun zamandır sektörde olunca tabi ki bazı zorlu dönemleri de ülkemiz ile birlikte yaşadık, birlikte aştık.

Döviz kurlarındaki hareketlilik ile emtia fiyatlarındaki artış proje maliyetlerimizi yükseltse de bizler ülkemiz potansiyeline güveniyoruz ve yatırımlarımıza devam ediyoruz.Burada herkesin hemfikir olduğu bir gerçek var ki oda böyle güçlü ve tecrübeli ortaklıkların ürünü gayrimenkul; yatırımcısına her dönemde kazandırmıştır.Tema İstanbul 2 projesinde Covid tecrübesinin yansımalarını, doğa ile iç içe olması yatay mimari ve geniş balkonlar görebilirsiniz.

Tema projelerinin önemli bir tamamlayıcısı olan Tema world de ruhsatı alındı ve yapımına başladık. Bu projenin yeni anlayışı ile Küçükçekmece ve Tema İstanbul projelerine çok olumlu katkı yapacağına inanıyoruz.”

Projenin bir diğer ortağı Kantur&Akdaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur da konuşmasında 2021 yılının pandeminin etkisinde; karantina süreçleri, ekonomik daralmalarla hatırlanacağını, birçok sektörde özellikle de tedarik zincirlerinde büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“İnşaat ve gayrimenkul sektörünün bu durumdan etkilenmemesi düşünülemezdi ancak en az seviyede etkilenen sektör olduğunu söyleyebiliriz. Birçok sektörde işler durma noktasına gelmişken bizler bu süreci iyi yönettiğimizi söyleyebiliriz.

Temsilcisi olduğumuz inşaat sektöründe son iki yılda yeni projeler hayata geçmese de inşası süren mevcut projelerde çarklar dönmeye devam etti. TÜİK verileri, 2021 yılı ilk on aylık döneminde Türkiye’de satılan konut sayısının 1 milyon 87 bin olduğunu gösteriyor. Kasım ve aralık ayı verilerinin gelmesiyle birlikte bu yılı çok güzel rakamlarla kapatacağımızı ümit ediyorum.

2013 yılından bugüne kadar yıllık bazda satılan konut rakamları hep 1 milyonun üzerinde seyretmesi, ülkemizdeki yeni konut stoğunun yetersizliğini gösterirken, aynı zamanda ülkemizin satınalma paritesi bakımından da istikrarlı bir büyüme göstermektedir.

Yine bu tablo konuta yapılan yatırımın ne kadar doğru bir yatırım olduğunun; ne denli yüksek prim ve avantaj potansiyeli taşıdığının kanıtı niteliğindedir.  

Kısa vadeli bu durum geçtikten sonra ekonominin çok daha sağlam bir zemine oturacağını ve yatırımların geçmişten daha yüksek bir oranda devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Biliyorsunuz Merkez Bankası’nın faizleri indirmesinin ardından kamu bankaları, sıfır konutlar için kredi faiz oranlarını 1,20’ye düşürdü. Önümüzdeki dönemde gayrimenkul yatırımcılarının piyasayı canlandıracak adımlar atacaklarını ümit ediyorum.

Ülkemizin dinamiklerine güveniyoruz. Bizler de kurduğumuz güçlü ortaklık yapısıyla bugün sizlerle paylaştığımız Tema İstanbul 2’yi hayata geçiriyoruz. Mutluyuz, heyecanlıyız.”

Yüzde 80’i yeşil alanlar için ayrılan TEMA İstanbul 2 projesi 2.280 daire ve 70 villadan oluşuyor

Tema İstanbul 2’de 80 metrekareden 196 metrekareye kadar geniş bir skalada 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 kat planlarında 2.280 adet daire 70 villa yer alacak.

Tema İstanbul 2’nin en çok dikkat çeken özelliği ise proje alanının yüzde 80’inin yeşil alan olarak tasarlanmış olması. Kişi başına düşen 37 metrekarelik peyzaj alanı ile Tema İstanbul 2, yüksek yaşam standartlarını devam ettiriyor. Birçok sosyal donatının bulunduğu projede; 3 kilometreyi bulan yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve diğer rekreasyon imkanlarıyla birlikte 70 metre genişliğinde ve 800 metre uzunluğunda yeşil koridor da yer alıyor.

TEMA İstanbul’un konumu

Proje, TEM, Basın Ekspres, E-5, Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul Havalimanı ile Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprü güzergâhlarının bulunduğu önemli ulaşım arterlerine yakın noktada konumlanıyor. Aynı zamanda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından İstanbul Havalimanı’na entegre edilen ve yakın zamanda açılışı yapılacak Marmaray – Havalimanı metro hattı durağı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Kabataş – Mahmutbey – Esenyurt hattı üzerinde olacak Tema Park ve Hastane metro durakları proje alanına yürüme mesafesinde yer alacak.

TEMA World nedir? Ne zaman faaliyete geçecek?

Toplamda 338 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak Tema World, yeme-içme, oyun, eğlence ve perakende fonksiyonlarını yenilikçi ve öncül bir yaklaşımla bir araya getiren Yaşam Merkezi niteliğini taşıyacak.

İçinde ve çevresinde yaşayanların yaşam kalitesine ivme kazandıracak olan proje, tüm gün eğlence fırsatı sunan geniş kapsamlı engelsiz oyun alanları, macera parkurları, dünyanın önde gelen tema parklarındaki ekipmanlar, kapalı eğlence ve deneyim merkezi, sokak şenlikleri, ulusal ve uluslararası marka ve yeme içme unsurlarıyla İstanbul’u ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından biri olacak.

Yılda 15 milyon ziyaretçinin hedeflendiği Tema World eğlence parkının 2024’ün ilk aylarında faaliyete geçmesi planlanıyor.

 

Ayla Özer
Ayla Özer
1969'da Bursa'da doğdu. Evli ve bir kız çocuk sahibi. İlk, orta ve lise eğitimini İnegöl Lisesinde tamamladıktan sonra Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünnden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında Bursa'da Barışçı Ajansta müşteri temsilcisi olarak başladığı iş hayatına 1992 yılında Sabah Gazetesi Reklam Satış, TGRT Televizyonu Reklam Müdürlüğü, Vatan Gazetesi Reklam Direktörlüğü olarak devam etti. 2011'de emlakdream.com'uu kuran Ayla Özer halen emlakdream.com'un Yayın Yönetmenidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
321 YAZI