Tehlike Çanları Çalıyor..! Kur Rallisi ve Ekspertiz Sistem Etkisine Dikkat..

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir; son 1 ay’da %10 seviyesinde yükselen ve yükselişe devam eden “kur rallisi” ve değişen vatandaşlık başvuru sınırına dikkat çekerek emlakdream.com‘a özel değerlendirmelerde ve uyarılarda bulundu.

0
Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir
Yabancı Gayrimenkul Alımları Rekor Kırdı;
Eylül ayında yabancılara gerçekleştirilen konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25.8 artış kaydederek 6.630 adet oldu.
 
6 bin 630 adetle tüm zamanların aylık rekoru kırıldı. Ocak-Eylül döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %43,2 artarak 37 bin 479 olarak gerçekleşerek yıl sonu 50 Bin hedefi için umutlandırdı.
Hedefin Önündeki Tehditler;
 
Yıl sonu hedeflerine adımlar kaldığı bu dönemde yaşanmakta olan değişim ve gelişimlerin olumsuz etkileri endişe yaratmaktadır!
 
Ekspertiz Atama;
değerleme sisteminde gerçekleşen yeni düzenleme sonrasında %50’lere varan değer farklılıkları nedeniyle yabancı alıcıların güveninin kırıldığı belirtilmektedir.
 
Özellikle, 250 Bin Dolar seviyesindeki Satışlarda %25’lere varan satış iptalleri ve proje ilgilerinin azaldığı rapor edilmektedir.
Kur değişimi;
satış vaadi sözleşmesi ile yapılıp TL’sı olarak vadelendirilen yabancı gayrimenkul satışlarında yaşadığımız 2024 kur hedefinin kısa sürede rekor hızla yakalanması/kırılması 250,000-Dolar karşılığı TL’sı ile pasaport vatandaşlığı için gayrimenkul alımı yapanların hesap/kitaplarını tekrar gözden geçirme noktasına getirdi.
 
Çünkü, vadeli gayrimenkul alımı ile pasaport vatandaşlığı başvurusunda bulunmak İçin;
 
 • Ödeme taksitli gerçekleştiriliyorsa, son taksit ödendikten sonra vatandaşlık başvurusu yapılabilir.
 • Ödeme dekontları, satış işlemine ait satış bedeli transferi bankalar aracılığı ile TL karşılığında gerçekleştirilmelidir. Bu dekontlar bankalar tarafından onaylatılıp tapu müdürlüğüne sunulur.
 • Tapunun devri yapıldığı güne ait merkez bankasının belirlediği efektif satış kuru esas alınır.
 
Özellikle vadeli gayrimenkul alımında “tapu devri ile rahatlıkla vatandaş olma hayali kuran – bugün vatandaş olamama“ tehlikesi ile karşı karşıya…
Almak Pişmanlık mı?
Şimdi Size soruyorum, tüm zamanların yabancıya gayrimenkul satış rekorlarının kırıldığı Eylül ayında dolarını bozdurup veya doları karşılığında gayrimenkul alan… Eylül’den bu geceye gelindiğinde ( 1$=9,17 ) kar mı – Zarar mı etmiştir? 
 
Yönü kestirilemeyen dolar, yukarı beklentiler ışığında, yabancıları bekleme sürecine yönlendirebilecektir.
 
Sonuç Olarak: Rekorlara sevinirken, gelmekte olan tehlikeye dikkat çekiyorum. 
 
Belirttiğim konular geçici veya kalıcı çözümlere ihtiyaç duymaktadır. Aksi takdirde Yabancıya Gayrimenkul Satışları Sıkıntılı bir döneme girebilecektir.
  ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

  Yorum Yapın

  Lütfen yorumunuzu girin!
  Lütfen isminizi girin