16 Ağustos 2022 Salı
Ana SayfaManşetSığınak Gerçeği..

Sığınak Gerçeği..

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir, emlakdream.com’ a özel farklı bir konuyu manşete taşıdı ; “Sığınak“..

İnsanlık trajedilerinin yaşandı günümüz dünyasında; artık Dünyanın tek bir devlet olmayacağını, ülke sınırlarının kalkmayacağını, uluslar arası savaşların tüm sıcaklığı İle devam edebileceğini artık hepimiz biliyoruz.
 
Savaşların naklen yaşandığı günümüz dünyasında bir konuya dikkat çekmek istiyorum. SIĞINAK!..
 
Bugün 4,500 metre uzunluğu İle İstanbul’un en uzun tüneli olma özelliğine sahip “Cebeci Tüneli“ içinde aklıma geldi, umarım ve dilerim bir gün bu tüneller SIĞINAK olarak kullanılmaz… diye.
 
İşe geldiğimde google araştırmalarımda gördüm ki; bugünün sanal dünyası “Metaverse’ ye“ gerçek dünyada “hem var – hem yok“ diye tanımlanan “sığınaklardan“ daha fazla önem vermekteyiz.
 
Ölüm gerçeğinde “mezarlık“ bir ihtiyaç ise savaş ve afet gerçeğinde “sığınak“ en büyük ihtiyaçlardan biri.
 
1988 tarihli yönetmelik “sığınağı”; Nükleer ve konvansiyonel silahlarla, biyolojik ve kimyevi harp maddelerinin tesirlerinden ve tabii afetlerden insanlarla, insanların yaşaması ve ülkenin harp gücünün devamı için zaruri canlı ve cansız kıymetleri korumak maksadıyla inşa edilen korunma yerler olarak tanımlıyor.
 
1988 tarihli sığınak yönetmeliğine göre 8 ve daha az daireli binalarda sığınak zorunlu değilken, 2010 tarihinde yapılan değişiklikle sınır 12’ye çıkarılmış.
 
Yapıların yer altında kalan; kapalı otopark – depo vb gibi alanları ihtiyaç duyulduğunda hizmet verebilecektir. Ancak, Yönetmeliğe göre SIĞINAK standartları; kişi başına en az net bir metrekare olarak tanımlanırken Sığınaklarda yapılacak; wc, duş ve mutfak nişi ihtiyacı hesaplanmalı diyor.
 
Sığınaklarda Kişi adedini her bir bağımsız bölüm için bir odalı konutlarda iki, iki odalı konutlarda üç, üç ve daha fazla odalı konutlarda dört olarak dikkate almak gerekiyormuş.
 
Örneğin 16 milyon kişinin yaşadığı İstanbul’da 0-17 yaş arasında yaklaşık 4 milyon çocuk yaşarken toplam nüfusun %50’si bayanlardan oluşuyor.
 
İstanbul Genelinde, İstanbul sınırları içerisinde 1 milyon 528 bin 782 adet yapının bulunduğu belirtiliyor.
 
Abartıyor muyum bilemiyorum ama, Olası Deprem tehdidi ile yaşayan İstanbul’da, SIĞINAK Gerçeği İstanbul için büyük bir soru işareti midir?…
 
Örneğin İhtiyaç durumunda; İstanbul özelinde çocuk ve bayan yaklaşık 10 milyon kişi, 5,461 km2 yüzölçümü içinde nereye sığınacak?…
 
Sığınağın amacı belli, adı üzerinde ihtiyaç halinde sığınılacak yer. Hiç kimse böyle bir noktaya ihtiyaç duyulsun istemez. Ancak; ihtiyaç halinde sığınacak konfor – adet – yeterlilikte yer altı yapılarımız var mı?
Sonuç olarak emlakdream aracılığı ile bu hassas konuyu gündeme taşıyarak, “SIĞINAK Gerçeğine“ dikkat çekiyorum.
 
Unutmayalım; aklımızdan dahi geçirmememiz gereken SIĞINAK sadece Savaş gerektirmez, BARIŞTA daha çok ihtiyaç duyulabilir.
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
320 YAZI