26 Mart 2023 Pazar
Ana SayfaManşetSenetli Konut Satışları Geri Döndü..

Senetli Konut Satışları Geri Döndü..

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir; “Gayrimenkul Sektörü, geleneksel satış sistemine geri döndü” dedi.

BANKA KREDİSİ yerine FİRMA KREDİBİLİTESİ..

Ocak ayından Ekim ayına geçen sürede 1.El / Proje konut satışlarının payının 1.159.853’lik toplam satışlar içinde 344.810 adet ile 1.El – Proje satışlarında ortalama % 29,72’dir.

REIDIN-GYODER 2022 Ekim ayın markalı proje satış raporuna;
 • %63.38 peşin,
 • %4.74 mortgage,
 • %31.88 senet kullanım oranı olarak yansımaktadır.

Ocak-Ekim döneminde gerçekleşen 1.159.853 konut satıştan %20’si olan 241 bin 869’u ipotekli konut satışı olarak gerçekleşmişti.

Yıl genelinde her ay, benzer tabloyu izlediğimiz Proje garantörlük kapsamında mortgage kredisi kullanımının durduğu noktada, Projelerde Ekim ayında, satışı gerçekleştirilen markalı konutların %39.76’sı bitmiş konut stoklarından, %60.24’ü bitmemiş konut stoklarından oluşmaktadır.

344.810 proje satışına indirgersek %40’ının 138 binin %20’sinin yani yaklaşık 30 bin konutun 10 ayda Projelerde mortgage kredisi ile satıldığını ön görebiliriz.

Yani ayda yaklaşık 3-4 Bin konut Projelerde mortgage kredisi ile satılmaktadır.

Mortgage Kredisi kullanılmamasının altında yatan gerçekler;

 • Proje geliştiricilerin proje kapsamında tüketici adına garantör olmaması,
 • Tüketicilerin güncel faiz oranları İle konut kredisi kullanmayı tercih etmemesi,
 • Tüketicilerin, kredibilite problemleri,
 • Müteahhit firmaların krediye erişim zorlukları,

Çare; senet karşılığı vade uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Firma bünyesinde, tüketicinin kişisel veya ticari kredi limitlerini zorlamadan firmalar peşinat sonrası vade alternatifleri uygulanıyor.

Vade Alternatiflerinden Bazıları;

 • 1 yıl ödemesiz,
 • 1 yıl içinde sadece 6 ayda 1 Balon ödeme,
 • 1 yıl içinde sadece 3 ayda 1 Balon ödeme,
 • Aylık ödeme,
 • Aylık ödeme ve Ödemelerin Ara ödemeler ile desteklenmesi

Belirlenen ödeme planına göre ödeme tarihlerine “SENET“ düzenleniyor.

Bu dönemde tüketiciler, Firma tarafından uygulanan ödeme seçeneklerini tüketiciye “vade farksız ve faizsiz“ yansıtılan firma uygulamalarını “yatırım öngörüsü“ ile tercih ediyor.

YABANCIYA SENET

Ocak – Ekim  dönemi içinde yabancı yatırımcının payı tapuya yansıyan TÜİK verilerine göre 55 bin 21 adet olarak gerçekleşti.

400 Bin Dolar üstü gayrimenkul taleplerinde proje geliştiriciler yabancılara 400 bin doların üstü gayrimenkul alımlarında senetli vade yapmaktadırlar. Vatandaşlık İçin yeterli tutar ödendikten sonra TC pasaport vatandaşlığı Noter şerhi ile birlikte tapuya şerh edilebilmektedir.

Senetlerin tapuya şerh edilmesi ve zamanında ödenmemesi durumunda vatandaşlık düşmesi söz konusu olduğu İçin dolar bazında / karşılığında Garantiye yakın nakit akış döngüsü oluşmaktadır.

Firma Bünyesinde gayrimenkul projelerinde Yabancılara uygulanan vade seçenekleri karşılığında, alınan senetlerin kamu bankaları tarafından tahsilata kabul edilmesi, “Banka/Finans Kurumlarınca“  güvence altına alınması… teminat niteliğinde kredilendirilmesi alternatifleri T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından değerlendirilmelidir.

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
346 YAZI