16 Ağustos 2022 Salı
Ana SayfaManşetSatış = Psikoloji + Matematik

Satış = Psikoloji + Matematik

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir, emlakdream.com’a özel Satışta Başarı yöntemlerini değerlendirdi.

Satın alma bir ihtiyacın karşılama yöntemidir. Satılan şayet gayrimenkul ise konu “ihtiyaç“ İle birlikte “yatırım“ olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Gayrimenkul Satışında başarıya giden yolda ; uygun psikolojik ortam ve hesaba uygun matematik önemli rol oynamaktadır.
 
Psikolojik Ortam; Satışta en önemli unsur içinde bulunulan ortamdır. Bu ortam satış ofislerinin otoparkında başlar… satış ofisinde devam eder. Otoparkın doluluğu, araç segmentleri hedef kitlenin proje ile uyum ve ilgi seviyesini gösterir.
 
Ortam kalabalıklığı, hizmet almaya çalışan müşteriler, alamayanlar, hizmet vermeye çalışan personel, hizmette gecikenler … “satıldı“ – “kalmadı“ – “yok“ – “bana kim bakacak“ nidaları itici güçtür.
 
Bu gücün arkasında yatan oluşan güvendir… Psikolojik unsurlar potansiyel müşterileri satışa hazırlar; matematik satışı kapatır. Çünkü; Cebe uymayan matematik, yarı yoldan geri döner.
 
Yarı yoldan dönmeyen matematik, evde… iş yerinde… gidilen her ortamda devam eder, suya atılan taşın yarattığı dalgalar gibi büyür.
 
Matematik; sayılardan ibarettir. Sayılar kişilerin varlık durumlarına göre değişir. 1 ile Milyon, hatta Milyar arasında aslında rakamlar dışında farklılık yoktur.
 
Çünkü varlık/zenginlik kavramı gelir düzeyi ile ilgilidir; bu düzey az, çok, eder, etmez kavramlarını belirler. Benim için X çoktur, Sizin için X2, Başkası için X3.
 
Burada önemli olan yaratılan katma değerin sunulduğu alıcı dediğimiz hedef kitlenin tanımının doğru yapılmasıdır.
 
Doğru hedef kitleye; matematiği doğru anlatılan, rakamsal avantajları doğru sunulan Gayrimenkul her zaman / her dönem satılır.
 
Psikolojik ortamın, Matematik ile desteklendiği Gayrimenkul projesi için başka bir hikayeye gerek yoktur, anlatacak zaman da!
Yağmurlu bir ilkbahar sabahında İyi pazarlar, keyifli okumalar dilerim.
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
320 YAZI