Sahibinden kiralık medrese!

Kayseri'de bir kişi, mülkiyeti üzerinde bulunan, Dulkadiroğulları Beyliği döneminde Nasıreddin Mehmed tarafından 1432 yılında inşa edilen Hatuniye Medresesi'ni 150 bin lira bedelle kiraya sundu. 

0

Kayseri’de bir kişi, mülkiyeti üzerinde bulunan, Dulkadiroğulları Beyliği döneminde Nasıreddin Mehmed tarafından 1432 yılında inşa edilen Hatuniye Medresesi’ni 150 bin lira bedelle kiraya sundu.

Kayseri’de son dönemin en ilginç kiralık ilanlarından birisi verildi. İlin merkez Melikgazi İlçesi Camikebir Mahallesi’nde bulunan 586 yıllık Hatuniye Medresi’nin dış cephesine bir emlak firması tarafından ‘kiralık’ pankartı asılması görenleri şaşkına çevirdi.

Yaklaşık 500 metre kare alan ve 14 bölümden oluşan medrese, internet üzerinden yayın yapan bir emlak web sitesine 150 bin Türk lirası bedelle ilan verildi. 1980 yılında restore edilen ve özel bir kişi tarafından satın alınan tarihi medresenin daha önce de bir tuhafiye firması tarafından işletildiği ve firmanın kısa süre önce tarihi binadan taşındığı öğrenildi.

Medresenin tarihçesi

Dulkadiroğulları’ndan Nasıreddin Mehmed tarafından 1432 yılında Kayseri’nin beylikler ve Osmanlılar arasında sık sık el değiştirdiği bir dönemde yaptırıldı.

Taç kapı üzerinde bulunan orijinal kitabe kırılmış, sonradan bugünkü latin harfli kitabe yerleştirilmiştir. Taç kapının bitişiğinde ortadan bir sütunla destekli iki kemerli bir çeşmenin yer aldığı biliniyor.

Bu çeşme onarımlar sırasında kaldırılmıştır. Medrese klasik Selçuklu geleneğine uygun olarak inşa edilmiştir. İki eyvana sahip olan medresenin, giriş eyvanının karşısında dik tonozlu ana eyvan, bunun iki tarafında kubbeli birer dershane yer alıyor.

Kaynak: DHA

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin