5 Haziran 2024 Çarşamba
Ana SayfaKonut ProjeleriMurat Kurum: Proje almanın zamanı

Murat Kurum: Proje almanın zamanı

Emlak Konut GYO'nun Ankara Çankaya'da 220 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştireceği dev projesi Başkent Emlak Konutları'nın dün lansmanı yapıldı. 
Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kurum, Başkent Emlak Konutları lansmanının ardından basının sorularını yanıtladı. Kurum, "Bu ve bunun gibi arsaların açıkçası bir daha çıkma şansı kolay kolay yok. O anlamda da merkezi lokasyonda uygun ödeme alternatifleriyle proje almanın zamanı." dedi.

Murat Kurum, Başkent Emlak Konutları’nın özelliklerine ilişkin şunları söyledi:
“İnşallah ismine yakışır bir proje olacaktır diye düşünüyoruz. Bu proje olarak Ankara Mühye’de yer alıyor. Birlik Mahallesi’nin hemen sınırında, Birlik Mahallesi’ne giden NATO Yolu dediğimiz yolun sınırında bir proje. 220 bin metrekare bir alanda gerçekleştiriyoruz. Bu alanda daha önce gecekondular vardı. 500 tane hak sahibi vardı ve mülkiyeti bize ait arsalar vardı. Şimdi 500 tane hak sahibinin, yine aynı bölgede konutlarını inşa ediyor olacağız ve kalan bin 500 bölümü de satışa sunuyoruz. Ödeme şekli olarak baktığınızda gerçekten iddialı bir proje, sosyal donatı anlamında, yeşil alan anlamında gerçekten önemli diyeceğimiz ayrıntılar mevcut. İçinde okulunu, 3 tane camisini, yeşil alanlarını, sosyal donatı alanlarını ihtiyaç ne varsa yapıyor olacağız.
Yüzde 10 peşinatla ve teslimde başlayan ödemlerle bir kampanya sunduk. Ciddi anlamda da talep görüyor. İnşallah başarılı olacaktır. Bu proje ve bunun gibi bizim bir aydır yaptığımız Gebze,  dün(önceki gün) TARİŞ’le bir protokol imzaladık. Bugün Ankara projelerine baktığınızda piyasaya Emlak Konut olarak yaklaşık 4 buçuk, 5 milyarlık yeni iş sunuyor aldık.”

Murat Kurum, Emlak Konut’un yılsonu hedeflerinin detaylarını ise  şöyle açıkladı:
Bu yıl için biz 11 bin bağımsız bölüm ve 7. 6 milyar ciro hedefi koymuştuk. Karlılık olarak 1 buçuk milyar kar belirlemiştik. Bunu revize ettik ve 1.800’e çıkardık. Yılsonunda 1.800 hedefimizi yakalayacağımız gözüküyor. Yine bağımsız bölüm olarak herkesin, bizim yatırımcımızın da ısrarlı sormalarına rağmen yani ‘Siz bu hedefi bu sene yakalayabilecek misiniz? Bu sene problemler var. Böyle sıkıntılar var. Böyle darbe girişimi oldu. Dünyada şu sıkıntı var. Ortadoğu’da bu sıkıntı var.’ demesine rağmen biz revize etmedik. Çünkü biz kendimizden, ülkemizden, gayrimenkul sektöründen eminiz. Kasım ayı itibariyle baktığımızda 9 bin bağımsız bölümde 6.2 milyar ciroya ulaştık. Yılsonunda belirlediğimiz 11 bin bağımsız bölümü inşallah 7.6 milyar ciroyu da yakalıyor olacağız. Bizim hedeflerimizi yakalıyor olmamız şu açıdan çok önemli: Ülkemizde gayrimenkul anlamında talebin olduğunun net göstergesidir. Emlak Konut’a güvenin net göstergesidir. Ülke ekonomisinin ne kadar sağlam temellere dayandığının net göstergesidir. Dolayısıyla bu anlamda inşallah yılsonu hedeflerini yakalıyor olacağız.”

Murat Kurum gayrimenkul sektörünün içinde bulunduğu duruma ilişkin şu şekilde değerlendirmelerde bulundu:
“Bugün tabi bütün yükleniciler, projeler belli kampanyalar yapmaya çalışıyorlar. Biz de bu projede yüzde 10 peşin teslimde başlayan ödemelerle bir kampanya yaptık. Evet almanın tam zamanı. 0.50 vade farkıyla bir şeyler sunuyoruz. Dolayısıyla 0.50 vade farkıyla ve teslimde başlayan bunun gibi projelerden konut almanın zamanı.  Biliyorsunuz arz talep meselesi. Fiyatlandırmayı da yükleniciler bu arz talebe göre yapıyorlar veya piyasa dinamiklerine göre yapıyorlar. Şuan faiz oranlarını bankalar nezdinde 0.90 ve bir seviyelerinde olmasına rağmen biz ve bizim gibi yükleniciler, şirketler kampanyalar yaparak bu faiz oranlarına katkı sağlıyorlar. Bu katkıyla birlikte örneğin bu projede biz vade farkını 0.50’ye düşürdük. 15 Temmuz’dan sonra yaptığımız kampanyada vade farkı 0.70’ti ve 2 bin 500 bağımsız bölüm sattık. O yüzden ki bugün almanın tam zamanı. Bu ve bunun gibi arsaların açıkçası bir daha çıkma şansı kolay kolay yok. O anlamda da merkezi lokasyonda uygun ödeme alternatifleriyle proje almanın zamanı.”

Son olarak Murat Kurum, Emlak Konut’un Anadolu’da yeni projelerine ilişkin yöneltilen soruyu cevapladı:
Önümüzdeki dönemde de Anadolu’da farklı illerde olacağız. Yine bu ve bunun gibi projelerde yer alacağız. Ülkemizin, gayrimenkul sektörünün bize ihtiyacı olduğu her yerde Emlak Konut olarak yer alacağız.”

PROJE BİLGİ FORMU

Burak Öz
Burak Öz
İstanbul Matbaa Meslek Lisesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fotoğraf Bölümü önlisans, Selçuk Üniversitesi Gazetecilik lisans, Marmara Üniversitesi Genel Gazetecilik yüksek lisans mezunu. 1990'larda öldürülen gazetecileri konu alan yüksek lisans tez çalışması var. Bugüne kadar Hürriyet (staj), BirGün, Karşı gazetelerinde ve çeşitli internet sitelerinde yüzlerce haberi imzalı ve imzasız şekilde yer aldı. Sarı Basın Kartı taşıma hakkını yaklaşık 10 yıl önce kazandı. Orta düzey İngilizce, 10 parmak F klavye, Photoshop bilgisine sahip.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI