Maliyeden gerçek beyan uyarısı

Maliye Bakanlığı tarafından, nakit veya krediyle alınan gayrimenkullerin gerçek bedelinden beyan edilmesi konusunda uyarı yapıldı.

0

Maliye Bakanlığı tarafından, nakit veya krediyle alınan gayrimenkullerin gerçek bedelinden beyan edilmesi konusunda uyarı yapıldı.

Bakanlık, gayrimenkul alım satımı, tapu harcı ödemeleri, düşük bedel göstermekten kaynaklı vergi kaybı, düşük ekspertiz başta olmak üzere tapu işlemlerinde gerçek beyan için seferberlik başlattı. Bu kapsamında söz konusu satışlarda vatandaşlara müteahhit, emlakçı ya da inşaat firmasından mutlaka fatura almaları çağrısı yapıldı.

Bakanlık 10 başlıkla uyardı

Maliye Bakanlığınca, vatandaşlar bu konuda 10 başlıkta uyarıldı:

“Tapu harçları, vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden ödenmeli. Tapu işlemlerinde gerçek bedeli beyan edin. Eksik ödenen tapu harçları alıcı-satıcıdan cezalı olarak tahsil ediliyor. Daha az vergi ödemek için ev faturasının düşük kesilmesine izin vermeyin. Müteahhit, inşaat şirketi ve komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura alın.Tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle mağduriyet yaşanabiliyor, kayıtsız aracılık hizmetleri vergi kaybı yaratıyor.

Fatura vermeyen emlakçı, aracıları en yakın vergi dairesine, ya da Vergi İletişim Merkezi’ne bildirin. Alım-satım işlemlerini başka şehirde otursanız da en yakın tapu müdürlüğünden yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden cep telefon numaranızı sisteme kaydederek, taşınmazınızla ilgili olarak bilginiz dâhilinde olan ya da olmayan herhangi bir işlem talebi olduğunda haberdar olabilirsiniz. Yurtdışında da Berlin Başkonsolosluğu tapu temsilciliğinde işlem yapılabilir. Gayrimenkul alım ve satımında 5 yıl içinde gayrimenkul tekrar satıldığında değer artış kazancı vergisi ödeniyor.”

Kaynak: Hürriyet
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin