10 Temmuz 2024 Çarşamba
Ana SayfaManşetLOKOMOTİF DURDU, RAYLAR YERİNDE !..

LOKOMOTİF DURDU, RAYLAR YERİNDE !..

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti ve Emlakdream editörü, Bilge Özdemir, fiyat artışı gerileyen gayrimenkul sektörünü EmlakDream’e özel değerlendirdi.

2020 Mayıs’tan itibaren sürekli artan ülke genelindeki reel konut fiyat endeksi önceki 6 ayda olduğu gibi Ocak’ta da gerilemiştir.

Gerileme Sürer mi?

Gayrimenkul fiyatlarında konum ve projelere göre %5-15’e varan gerilemeler yaşanmaktadır.

Bazen artan maliyetleri, gayrimenkul satış fiyatlarına yansıtmama da gerileme anlamı taşımaktadır.

Gelinen bu noktadan itibaren önümüzdeki dönemde bitmiş ve teslime hazırlanan projelerde bu gerilemeler, rakamsal düşüşlerden ziyade satış şartlarında şirketlerin finansman maliyetlerini üstlenmesi yönünde olabilecektir.

Finansman maliyetleri kurum bünyesinde faizsiz/vade farkız “ senetli vadeli satışlar “ ve “ mortgage kredilerinde faizlere katkı “ şeklinde karşımıza çıkacaktır.

Tabii ki, firmaların acil finansman ihtiyacına göre spot satışlar gerçekleşebilecektir.
 
Daha Ne Kadar Baskılanır;
 
  • Artan petrol fiyatları inşaat sektöründe taşımacılık/nakliye fiyatlarını etkilemektedir,
  • Hafriyat, beton, demir, çelik fiyatları yükseliş eğiliminde olup baskılanmaktadır, ancak;
 
Baskılanamayan
 
  • Yurt dışı – Deprem Bölgesi – Kentsel Dönüşüm sonucu sayıları hızla azalıp, maliyetleri artan İşçilik & Kalfa & Usta maliyetleri İnşaat sektörünün önünde en önemli etken olmaktadır. Bu süreç yıllarca devam ederek karşımızda en önemli inşaat maliyeti olacaktır.
Demircisinden, boyacısına, sıvacısından, badanacısına, yer döşemecisinden, doğramacısına farklı farklı onlarca nitelikli ve/veya niteliksiz yüzbinlerce kişiye ihtiyaç bulunmaktadır.
Mavi yaka / İnsan Maliyetlerin inşaat kalemleri içinde en büyük tehditi olacağı öngörüsü ile bugünden Anadolu İnsan kaynaklarına yönelim değerlendirilmelidir.
 
Bu dönemlerde gayrimenkul pazarında klasik yorumlar başlar; Alma zamanı mı?
Sanayinin Zamanı Olmaz;
İnşaat sadece,  konut üretmek ve satmak değildir. İnşaat; bina, altyapı, endüstriyel sanayi yapıları gibi “insanoğlunun“  ihtiyaçlarına karşılık gelen, üretime dayalı her türlü yapının amacına uygun inşa sürecidir.
 
İnşaat sektörü, Bu süreç içinde kendisine bağlı 250’ ye yakın  alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep, bankacılık ve finans sektörüne potansiyel oluşturmaktadır.
Yurt dışında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, ortalama yeni bir evde 150 farklı meslek kolunu ilgilendiren 23.000 parça bulunduğu tespit edilmiştir.
Ekonominin Lokomotifi benzetmesinin altında yatan; hiçbir ekonomik faaliyet bu kadar çok doğrudan yada dolaylı etki doğurma gücü olmadığı gerçeğidir.
Ancak yüksek mortgage faizleri, ekonomiyi soğutma hamleleri ve gayrimenkul fiyatlarındaki durağan seyir İnşaata dayalı büyüme modelinin yön değiştirdiğini teyid etmektedir.
Konut ihtiyaç olup; yeterli birikim ve ödeme olanakları olanlar için almanın zamanıdır. Oturum amacıyla konut alacaklar, alma zamanı hikayelerini dinlemeden bu zamanı değerlendirmelidir.
Beklentim, yaz aylarına doğru proje stok ve şirketlerin nakit ihtiyacı ile doğru orantılı olarak yukarı doğru düzeltmelerin yaşanması ve yaz ayları ile birlikte yükseliş trendine geçilmesidir.
Lokomotif durdu, ancak tren rayları duruyor. Bu raylar, burada durdukça bu lokomotif durduğu duraktan kalkacak.
Yeni başlayacak inşaatlar enflasyonun etkisi ile daha yüksek değerlerden işçilik ve taşeronlara yönelmek zorunda kalacak.
 
Gayrimenkul pazarında teslime hazır veya hazırlanan projelerde alım; bir fırsattır.
 
Bu fırsatı bir daha bulmak mümkün olmayacaktır. Çünkü yeni yapılacak projelerde maliyet girdisi satış fiyatlarını otomatik minimum %50 yukarıdan başlayacaktır.
 
Bu fiyatları kaçırırsanız, çok ararsınız! Çift karakterli yıl olmaya aday 2024’ de karakterin ne zaman değişeceği belli olmaz!

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI