16 Ağustos 2022 Salı
Ana SayfaManşetKonut Finansmanının İstanbul İçin Anlamı..

Konut Finansmanının İstanbul İçin Anlamı..

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir, Konut Finansmanını İstanbul için emlakdream.com’a özel değerlendirdi.

Kredi kullanarak konut talebinde bulunacakların pazar yapısını 1. El ve 2.El olarak değerlendiriyoruz. Bu pazar İçin en önemli referans kaynaklarından biri olan interaktif yapılardan birini örnekleme yolu İle değerlendireceğim.
 
Konut finansman paketleri ve kapsamları belli oldu, detayları emlakdream’dan takip edebilirsiniz.
 
Öncelikli değerlendireceğim “İlk Evim ve Genişletilmiş Konut“ paketleri olacak;
 
İLK EVİM KONUT FİNANSMANI PAKET KULLANDIRIM ŞARTLARI
 
On yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0.99 faiz oranı uygulanacak pakettir.
İlk evim konut finansman desteği 2 milyon TL değerine kadar ki birinci el konutlara verilecek olup konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek.
 
GENİŞLETİLMİŞ KONUT FİNANSMAN PAKETİ KULLANDIRIM ŞARTLARI
 
On yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0.89 faiz oranı uygulanacaktır.
Genişletilmiş konut finansman desteği 2 milyon TL değerine kadarki birinci el ve ikinci el konutları kapsayacak olup konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek. Kredi desteği kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecektir.
 
İSTANBUL’DA SATILIK KONUT ADETİ
 
İstanbul’da güncel verilere göre detaylandırdığım web sitesinde toplam 116.585 adet bağımsız bölüm satışa çıkarılmış durumdadır.
 
Satışa çıkarılan konutların 54.232 adeti  %47’ si 2 Milyon TL Değerindedir.
 
İstanbul’ da Ailesel ve Şahsi yeterliliği “ İlk Evim veya Genişletilmiş “ Konut Finansman Paketine uyanların karşısına çıkan satılık konut alternatif hacim büyüklüğü pazarın %50’ sini oluşturuyor.
İSTANBUL’DA BÖLGE STOKLARI
 
52.328 Adetlik İstanbul genelinde seçeneklerin 36.363 %69’ u İstanbul Avrupa Yakasında, 15.980 %31’i İstanbul Anadolu Yakasında yer almaktadır.
ALTERNATİF KONUT PAZARINDA  YERLEŞİM TERCİHLERİ
 
54.232 Adetlik pazarın; 52.328’i %96’sı Daire, 1.037 adeti %2’si Rezidans, 533’ü %1’i villa ve benzeri müstakil yerleşim sunmaktadır.
DAİRE SEÇENEKLERİ
 
Bunların;
  • 1+1 seçeneği; 6.892 adet %13’ü bekarlar için, yeni evliler için
  • 2+1 seçeneği; 28.792 adet %55’i evli ve 1 çocuklu aileler için…
  • 3+1 seçeneği; 12.406 adet %24’ü evli ve 2 çocuklu Aileler için..
  • 4+1 seçeneği; 1.376 adet % 3’ü evli ve 3 çocuklu Aileler için   alternatif olabilecektir.
SONUÇ OLARAK; İstanbul’da konut finansman modeli ile hareket edeceklerin Avrupa Yakasında, kent çeperlerine yakın noktalarda, 2+1 alternatiflere yöneleceğini öngörüyorum.
 
Oransal karşılaştırmalarda 2 Milyonlu seviyelerde konut barından İstanbul’da %2,5’lik bir pazar genişlemesi düşünülebilir. Ancak, paket kullanım oranları İstanbul için kısıtlı olabilecektir.
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
320 YAZI