Konut faizleri ABD’de de rekor kırdı

Konut kredisi (mortgage) faiz oranlarının ABD'de bu hafta son 7 yılın zirvesine ulaştığı belirtildi.

0

Konut kredisi (mortgage) faiz oranlarının ABD’de bu hafta son 7 yılın zirvesine ulaştığı belirtildi.

Türkiye’de olduğu gibi ABD’de konut kredisifaiz oranlarında artış devam ediyor. Ülke’de bir süredir artan konut faizleri son 7 yılın zirvesine yerleşti.

ABD’li federal konut ve kredi şirketi Freddie Mac tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkede 30 yıl vadeli konut kredisi faiz oranının bu hafta geçen haftaya kıyasla 6 baz puan artarak, yüzde 4,61’e ulaştığı kaydedildi.

15 yıl vadeli kredi faizleri yüzde 4’ü geçti

Veriler, 15 yıl vadeli konut kredisi faiz oranının da bu hafta geçen haftaya kıyasla 7 baz puan artışla yüzde 4,08’e yükseldiğini ortaya koydu.

Açıklamada, 30 yıl vadeli konut kredisi faiz oranının 19 Mayıs 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi kaydettiği belirtildi.

Sağlıklı tüketici harcamalarının ve yüksek emtia fiyatlarının konut kredisi oranlarının artmasına neden olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Benzin fiyatları son 4 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı ve konut satışlarının zirve yaptığı sezona girilirken alıcıların borçlanma maliyetleri arttı.” denildi.

Ayrıca, 5 yıllık değişken konut kredisi faiz oranının da söz konusu dönemde 5 baz puan artışla, yüzde 3,82’ye ulaştığı ifade edildi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin