Otoparklar, dünyanın en hızlı değer kazanan gayrimenkulü oldu

Dünya genelinde son dönemde en hızlı değer kazanan gayrimenkulün otoparklar olduğu belirtildi. 

0

Dünya genelinde son dönemde en hızlı değer kazanan gayrimenkulün otoparklar olduğu belirtildi.

En pahalı şehirler arasında yer alan Hong Kong bu özelliğini her alanda gösteriyor. Bazı rezidansların otoparklarında tek bir araç için basit bir park yerine sahip olmanın ücreti 1.6 milyon Hong Kong doları yani yaklaşık 200 bin Amerikan dolarını ulaşıyor.

Bunun nedeni olarak da son 18 ayda birkaç metrekareye denk gelen park yerlerinin iki kattan fazla artması gösteriliyor.

Bundan önemlisi de bu şekilde park yerleri sadece Hong Kong değil dünyada en hızlı değer kazanan gayrimenkuller kategorisine girmiş bulunuyor. Üstelik bu otoparklardan bazıları şehrin merkezinde bile değil, daha taşralarda yer alıyor.

En pahalı otopark Hong Kong’da 

Tai Wai olarak bilinen ve merkeze 30 dakikalık sürüş mesafesinde çok katlı lüks konutların olduğu bölge şu an Hong Kong’daki en yüksek otopark değerine sahip yer olarak dikkat çekiyor.

Şehir genelinde dairelerin yedi yılda ulaştığı değer artışına 1.5 yılda ulaşan park yerleri için bankalar özel mortgage seçenekleri sunmaya başladı. Sayısı sınırlı olan park yerleri birçok pahallı spor arabasından daha maliyetli hale geldi.

Bunun yanında  dünyada daha pahallı park yerleri de var. Mesela 2014 yılında Londra’nın South Kensington bölgesinde 650 bin dolar gibi rekor bir fiyata park yeri satılmıştı. New York’ta park yerlerinin metre karesi ortalama 15 bin dolarken Tokyo’da ortalama maliyet metrekare başına 32 bin doları buluyor. Hong Kong ortalaması ise şu an 40 bin dolar civarında seyrediyor.

Kaynak: Reuters
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin