9 Şubat 2023 Perşembe
Ana SayfaManşetKamu müteahhitleri miting yerine basın açıklaması yapmayı tercih etti..

Kamu müteahhitleri miting yerine basın açıklaması yapmayı tercih etti..

Türkiye Müteahhitler Platformu adı altında toplanan kamu müteahhitleri, sosyal medyadan yaptıkları duyuruda, 25 Ekim Salı günü Ankara’da “Ayakta kalmak, hayatta kalmak istiyoruz” sloganıyla miting yapacaklarını açıklamışlardı. Ancak, kamu müteahhitleriyle görüşen İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, sokak eylemi yerine bina bahçesinde ‘basın açıklaması’ yapmaları konusunda müteahhitleri ikna etti. Tellioğlu, “Sokağa çıkmak bir tercihtir. Ancak farklı eylem yolları da düşünülebilir” dedi.

Kurun yükselmesi, başta demir, çimento ve akaryakıt olmak üzere inşaat girdi maliyetlerinin yüzde 300 ila 500 düzeyinde pahalanmasına rağmen zararı karşılayacak fiyat farkını alamadıkları için iflas riski yaşamaya başladıklarını belirten müteahhitler Ankara’da buluştu.

İşleri devam ettiremedikleri için teminatları yanan, yüklü cezalarla karşı karşıya kalan müteahhitler seslerini duyurmak için Ankara sokaklarında eylem yapmayı planlamışlardı Ancak, kamu müteahhitleriyle görüşen İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, “Sokağa çıkmak bir tercihtir. Ancak farklı eylem yolları da düşünülebilir” diyerek müteahhitleri sokak eylemi yerine bina bahçesinde ‘basın açıklaması’  konusunda ikna etti.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu da artan inşaat maliyetleri yüzünden orta ve üst gelir grubundaki vatandaşların konut alamaz hale geldiğini ifade ederek Meclis’teki torba yasa tekliflerine bir madde eklenerek kamu müteahhitlerinin sorunlarının çözülmesini talep etti.

Tellioğlu, TOKİ’nin yeni yapacağı sosyal konutların reel fiyatlarla müteahhitlere verilmesi gerektiğini, aksi halde 6 ay sonra o müteahhitlerin de sıkıntı yaşamaya başlayacağını söyledi.

Müteahhitlerin eyleminin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TOKİ’nin sosyal konutlarının ilk temel atma törenine denk gelmesi dikkat çekti.

Kamuya iş yapan müteahhitler hangi isteklerde bulundu?

  • Mevcut işlerin bitirilmesine yeterli olacak reel fiyat farkı verilsin.
  • Haksız yere teminatları irat kaydedilen, cezalı duruma düşen firmaların yasakları kalksın, teminatları iade edilsin.
  • Maliyetler yüzünden işleri geri kalanlara cezasız ek süre verilsin
  • Yeni ihalelerin yeni mağduriyetlere yol açmaması için İhale Kanununda gerekli düzenlemeler yapılsın.

Kaynak: Sözcü – Erdoğan Süzer

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
342 YAZI