22 Nisan 2024 Pazartesi
Ana SayfaSektörden HaberlerIsı Yalıtımı ile Yüzde 80 Enerji Tasarrufu Mümkün

Isı Yalıtımı ile Yüzde 80 Enerji Tasarrufu Mümkün

2008 den bu yana yalıtım sektöründe faaliyet gözteren Gn Grup Kurulduğu yıldan itibaren enerjide dışa bağımlılığın azalması, ekonominin canlanması ve enerji israfının önüne geçilmesi konusunda sahip olduğu bilinçle yalıtım sektöründe her yıl ciddi büyüme oranlarını yakalayarak 2 milyon m2’nin üzerinde enerji yalıtımı gerçekleştirdi.
Her yıl düzenlediği “Konut Yöneticileri” konferansıyla konut yöneticilerini izolasyonun tüm paydaşlarıyla bir araya getirerek, nihai tüketicinin daha bilinçli karar almasını sağlamakta. 4 yıl üst üste alanında birincilik ödülü kazanan Güney Yapı  sektörüne getirdiği yenilikçi ve profesyonel yaklaşımdan ötürü “ özel Yalıtım Ödülüne” layık görüldü.

GN GRUP bugün 100’ü merkez olmak üzere 700’ün üzerinde çalışanıyla önemli projeleri hayata geçiriyor.
GN GRUP  Gn İnşaat bünyesinde de enerji verimli ve çevreci projelerle farkındalık oluşturarak gerçekleştirmeyi hedefliyor  Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen ve Avrupa Birliği (AB) ile Temiz Teknoloji Fonu (CTF) tarafından desteklenen “Konutlarda Enerji verimliliği Finansman Programı” TUREEFF kapsamında A enerji sınıfı olarak fonlanan ve ülkemizin ilk A sınıfı enerji kimlik belgesine sahip Maltepe residanse projesini hayata geçirdi.
 
“Ülkemizin 60 milyar dolara varan cari açığının %50’ye yakını enerjiden kaynaklı, bugün enerji fiyatlarının düştüğü ortamda dahi 23 milyar dolarlık kısmının sadece enerji kaybından kaynaklandığı ve her geçen gün enerjinin öneminin arttığı görülmektedir. Bunlarla birlikte karbon salınımının artması yaşamı tehdit etmektedir.”
 
Gerek aile bütçelerini gerekse ülke ekonomisini sıkıntıya sokan ve her yıl milyarlarca dolar paranın boşa harcanmasına neden olan enerji verimliliği düşük ekipman ve malzemelerle donatılmış binalar yerine enerji kayıplarını en aza indiren yüksek enerji verimliliğine sahip binalar üretmenin önemine değinen GN Grup Yönetim Kurulu Başkanı A.Bülent Güney devletin bu anlamdaki teşviklerinin, sürecin çok daha hızlı ilerlemesine katkı sağlayacağını belirtti.
A+ sınıfı enerji verimli binaların önemini vurgulayan Güney; “binaları enerji verimli hale getirebilmek için göstermiş olduğumuz çaba ile tecrübelerimizi aktardığımız bir süreçten geçtik. Geldiğimiz noktada kentsel dönüşüm kapsamında projeler üretirken yüksek izolasyon standartlarında malzeme kullanımı, güneş enerji sistemi, akustik izolasyon gibi etkenlerle sürdürülebilir enerji konseptinde olması yönünde bir misyonu üstlendik” dedi. Yalıtım sektörüne getirdikleri yeniliklerle müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya gayret ettiklerini belirten Güney sektörde büyük miktarda kayıt dışılığın söz konusu olduğunu bunu engellemenin yolunun kurumsallaşmaktan geçtiğini vurguladı.
Enerji kayıplarının en aza indirildiği sürdürülebilir enerji konseptinde hayata geçirilen en yakın örneğin Yeshill Residence projesi olduğunu belirten Güney,  “Özellikle A enerji sınıfı bir proje olmasına çok önem verdik. Güneş enerji sistemiyle sıcak su sarfiyatı azaltılırken, cephe ve tavanda 10 cm, çatıda 14 cm malzemelerle ısı yalıtımı, argon gaz dolgulu, low-e kaplamalı camlar ile hem ısı hem de ses yalıtımı sağladık. Yeshill Residance aynı zamanda Avrupa Kalkınma Bankası’nın A+ enerji sınıfı olarak fonladığı ilk projedir. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. “ şeklinde konuştu.

Yüzde 80 enerji tasarrufu

GN Grup Yönetim Kurulu Başkanı Güney sözlerine şöyle devam etti ; “Depreme karşı dayanıklı binalar yapılırken sürdürülebilir enerji konseptinin göz ardı edilmeyecek bir gerçek olacağı inancıyla bu konuda örnek teşkil edecek projelerle sektörde adımızdan söz ettirmek istiyoruz. Projemize gelen yoğun talep  zaten bu konuda misyon üstlenmiş olan firmamızı kentsel dönüşümde de enerji verimli projeler üreterek bu beklentiyi karşılamaya yöneltti. Bu anlamda enerji sınıfı yüksek bir projeye daha Kozyatağı’nda başlıyoruz."

Ehil firmaların yaptığı enerji sınıfı yüksek bir proje veya yalıtımı yapılmış bir binada yüzde 80 -100'e varan enrji tasarrufu mümkün.

Kentsel Dönüşümde lider firmalardan olmayı hedefliyoruz.
 
GN Yapı ile yalıtım sektöründeki deneyim ve  liderliğin kazandırdığı vizyonla grup şirketlerinden GN inşaat bünyesinde yüksek enerji verimli binalar inşa etmeye devam edeceklerini belirten Güney "Yapımız ve ağirlığımız yalıtım tarafında .Yalıtımda lider firma olduğumuz gibi hayalimiz zaman içinde kentsel dönüşümde de lider olmayı hedefliyoruz "dedi.
 Kadıköy tarafında  Maltepe'de Küçükyalı 'da 20 -30 daireli toplam 6 projelerde kentsel dönüşüm yaptıkların,10 yıllık dönemde inşaat sektörünün lider firmaları arasında yer almayı hedeflediklerini belirtti.
Yeshill projesinde yüzde 100 enerji tasarrufu yaptıklarını ifade eden Güney doğru malzemelerle yapılan isı yalıtımıyla yüzde 80 yüzde 100 enerji tasarrufu mümkün."dedi.
Yalıtımda yılda  40 milyon civarında bir ciro gerçekleştiren  firma bu güne kadar 8 yılda  55 bin konut ,1.700 bina ,2 milyon metrekareden fazla  yalıtım gerçeklestirdi.


 
2016 yılının gerek dünya gerek ülkemiz için zor bir yıl olduğunu belirten Güney ,” içinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan kaos ve sıkıntıların oluşturduğu yansımalara rağmen ülkemizin gücüne olan inancımızla yatırımlarımıza ve hedeflerimize ulaşmak için gayret sarfetmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

PROJE BİLGİ FORMU

Gökhan Bahadır
Gökhan Bahadır
1980 Bursa'nın İnegöl ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaöretim ve lise hayatını İnegöl'de tamamladıktan sonra üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde okudu. 2011 yılından bu yana Emlakdream.com'da gece editörü olarak görev almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI