Reklam
3 Ekim 2022 Pazartesi
Ana SayfaManşetİranlıların Gayrimenkul Alımı "Düzenleme ve Teşviklere" İhtiyaç Duyuyor..

İranlıların Gayrimenkul Alımı “Düzenleme ve Teşviklere” İhtiyaç Duyuyor..

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir; global proje pazarlama ve satış döngüsünde İranlıların karşılaştığı problemleri emlakdream.com’a özel kaleme aldı ve değerlendirdi.

YABANCIYA GAYRİMENKUL SATIŞINDA İLK SIRALARDA..
 
TÜİK’te yer alan 2015-2021 dönemi uyruklarına göre satış istatistiklerine göre, İran ilk 2 sıra içinde yer alıyor. Son 7 yıla yakın sürede, 22 bin 153 adetle İranlılar 2. sırada yer alıyor.
 
2015 -2017 süreçlerinde %3’lerden 2018 yılı ile %9’lara ve 2019’ da %11.9’luk pay ile ikinciliğe yükselen İRANLI alımları, 2020 yılında IRAK’dan devir aldığı 1’liği gayrimenkul alımında ve Vatandaşlık müracaatında bu yılın performansı ile devam ettireceğe benziyor.
 
ANCAK; şu gerçekleri kabul edelim:
– İranlılar Türkiye’de gayrimenkul alıyor mu? ALIYOR
 
– İranlıların gayrimenkul alımları TÜİK verilerine yansıyor mu? YANSIYOR
 
– Gayrimenkul alan İranlılar, TC Pasaport Vatandaşlığa Müracaat ediyorlar mı? EDİYORLAR
 
– Gayrimenkul Alan İranlılar Vatandaşlık alıyorlar mı? ALIYORLAR
 
O zaman gerçekleri kabul edelim ve bu pazardan daha fazla, daha hızlı nasıl pay alabiliriz üzerinde yoğunlaşalım.
 
Çünkü; yabancı gayrimenkul alımlarında hitap ettiğimiz coğrafya içinde dengeler ve ilişkiler o kadar hızlı değişiyor ki…
ÖNERİLERİM
Hesap Açma İhtiyacı;
Bugün Google’da, vatandaşlık amaçlı gayrimenkul alacak İranlılar hangi bankada hesap açabilir? dediğinizde yanıt: Ziraat Bankası ve Türkiye Bankası’nda bir hesap açın. İki bankanın Türk yatırımcıları var ve İran pasaportu sahipleri için hesap açmakta sorun yok. İranlılar Euro ve Türk Lirası dolar hesaplarını açabilir… diyor.
 
Pazarın gerçeği ne yazık ki bu banka/finans kurumları İranlılara hesap açmamayı tercih ediyor. Bu tercihi yönlendirmek Ziraat Bankası’na kalıyor.
Hazine ve Maliye Bakanlığının, İranlı gayrimenkul alımına bağlı vatandaşlık başvuruları için hesap açımlarına yönelik  “Ziraat Bankası’nı“ diğer kamu bankaları, özel banka ve finans kurumları ile aktif olarak çeşitlendirmeli. Bu çeşitlilik, iş hızına ve bankada para park sürelerine olumlu katkı getirecektir.
 
Kredi İhtiyacı;
İranlı hedef kitlelerde,
Gayrimenkul alımına yönelik parasının bir kısmını Türkiye’ye getirip, gayrimenkul tercihlerini değerlendirenlere rastlıyoruz. Bu tercihlerin geri kalan para transferi için 3-6 aylık sürece ihtiyaçları oluyor… veya İran’da Gayrimenkulünü satarak para transferi yapıyorlar. Bunların da 1-6 ay arası sürece ihtiyacı oluyor.
 
İran pazarına yönelik uygulanabilecek 1-6 ay arası Mortgage kredi olanakları değerlendirilebilinir. Yabancılara mortgage kredi olanakları mümkün olmakla birlikte, hiç bir banka/finans kurumunun iştahlı olduğunu görünmüyor, oysaki müracaat anında yabancı olan kişi; müracaat sonrasında TC pasaport adayı – vatandaş konumuna geliyor.
 
Katılım Bankaları ile desteklenen “Mortgage/Konut Kredisi“ alternatiflerinin İranlılar için değerlendirilmesi pazara derinlik sağlayabilecektir.
 
İhracat kapsamında, yıllık 50 -75 Binlik yabancıya gayrimenkul satışı hedefinde İran pazarı önemsenmeli ve bu pazar yapısına yönelik çözümler üretilmelidir.
 
GYODER, İNDER, KONUTDER, GİGDER bürokrasi – devlet kurumları ve özel sektör arasında köprü olmalıdır.
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
325 YAZI