İnşaat Sektöründe Radikal Değişimler Bekliyor!..

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir; Kamu ve Özel İnşaat sektörünün gelecek 5 yılı için öneri ve beklentilerini emlakdream.com için kaleme aldı.

0
TOKİ, Emlak Konut gibi önemli kamu ve özel sektör tecrübelerine sahip, kamu ve özel sektörü çok iyi tanıyan Sn. Murat KURUM’a Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevinde ve Cumhurbaşkanlığı kabinesine başarılar diliyorum.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlanan TOKİ kapsamında ve TOKİ iştiraki olan Emlak Konut’da önemli ayrışmalar, işbirliktelikler bekliyor ve öneriyorum.
 
  • Belediyelere Yönelik Önerilerim: Belediyelerde seçim süreçine girdiğimiz bu dönemde imar affı ile birlikte “kentsel veya yerinde“ dönüşüm fırsatının değerlendirilebilmesi için Kanal İstanbul ve dönüşüm kapsamı dışında 5 yıl süre ile, yeni inşaat ruhsatı verilmemesini/yenileme yapılmamasını öneriyorum. Bu önerim ile;
  • kentlerde yapı stoğu hızla yenilenecek,
  • Mevcut gayrimenkul stoğunda hızla yerleşim ve yaşam döngüsü başlatacak,
  • Bu süreç içinde oluşacak arz/talep dengesinde, arz lehine satın alma ve kira değerlerinin yukarı yön kazanmasına vesile olacaktır
  • Belediyeler projelerde; ticari ve konut yaşam ihtiyaçlarına göre metrekare, oda sayısı, ofis / mağaza ihtiyaçı gibi kriterleri kent ihtiyacı ve rekabet koşullarına göre değerlendirerek, müdahale edebilecek, arza yön verecektir.
 
  • Kamuya Önerilerim : Son yıllarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde TOKİ ve Emlak Konut, Belediyeler gayrimenkul sektörüne yön vermektedir. Bu yönelim içinde, sosyal konuttan lüks konuta farklı projeler geliştirilmektedir.
  • Metropollerde TOKİ tarafından sosyal konut projeleri geliştirilmemesini öneriyorum. Çünkü geliştirilen projeler konumları/bulundukları bölge itibarı ile gerçek ihtiyaç sahipleri tarafından amacına uygun değerlendirilmemektedir. Fiyat ve ödeme kolaylıkları rant/kar amaçlı devirleri, ihtiyaç sahibi olmayanların alımlarda bulunmalarını sağlamaktadır. Teslime hazır alınan ticari gayrimenkul ve konutlar kiraya verilmekte, kamunun sunduğu olanaklar farklı niyetlere kanalize olmaktadır.
  • Kamu önümüzdeki 5 yıl için konsantrasyonunu; kent çeperleri, sosyal konut ihtiyacı olan bölgeler, köy ve kasaba oluşumlarına vermelidir.
Belediyeler ve TOKİ işbirliği ile Sanayide Kentsel Dönüşüm hamlesinin başlatılmasını bekliyorum.
 
  • Özel sektör Önerilerim : Uzun zamandan beri “dur/kalk“ ile mücadele veren inşaat gayrimenkul sektörü ile karşı karşıyayız. Sektör artan inşaat maliyetlerini yansıtmakta zorluk çekmede, proje zincirlerine yeni proje halkası ekleyememekte, bankalardan direk veya indirek finansman tedarik edememektedir. Satma ve satıştan nakit akışı sağlayarak zamanında projeleri teslim edebilmek her geçen gün zorlaşmaktadır. İnşaat firmalarını; tecrübe, insan kaynağı, makine parkı, proje ve finansal yeterlilik için firma evlilikleri ve/veya proje işbirliklerine gitmeye yönlendiriyorum.
 
Emlak Dream aracılığı ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin; Cumhurbaşkanlığı ve Kabineye hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum.
 
Bilge Özdemir
Marketing and Sales Solution Partner of Real Estate Projects
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin