Gayrimenkul Sektörüne Hayat Öpücükleri…

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir inşaat & gayrimenkul sektörü için planlanan “Gayrimenkul Fonu ve Konut Kredi Kampanyasını“ emlakdream.com’ a değerlendirdi ve önerilerde bulundu.

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından aktif hale getirilen Emlak Bank  çatısında;  İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) 3 derneğe bağlı  üye firmalarının stoklarının bir kısmı Emlak Bank bünyesinde kurulacak bir fona devredilerek, bu gayrimenkullerin satışına dayalı yurt dışı ve yurt içi tahvil ya da menkul enstrümanlar ile satılarak, stokların eritilerek nakit akışı sağlanması hedefinin uygulamaya konulması bekleniyor.

İnşaatı tamamlanan Türkiye genelinde yaklaşık 800 bin, İstanbul özelinde 200 bin konutun yaklaşık 65 bininin derneklere üye  gayrimenkul geliştiren firmaların bünyesinde bulunduğu tahmin edilirken 1.5 yıl içinde bitecek 800 bin konutun satışı düşündürüyor…

Gayrimenkul yatırım fonları; gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yatırımcıları bir araya getiren ve onlar adına bu yatırımları profesyonel portföy yöneticiler tarafından yönetebilmesini sağlayan  finansal araçtır.

Geliştirilecek Fon yapısında ve uygulamasında farklılık olmadan mevcut fonların Hassas Noktaları :

  • Kuruluş süreci
  • Gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul alım satım ve kiralamalarında, bağımsız değerleme kuruluşlarına değerleme yaptırılması,
  • TOKİ, İller Bankası, belediyeler ve bunların iştirakleri tarafından gerçekleştirilen projelerden inşaat aşamasındaki bağımsız bölümleri satın alabilir, satın almayı vaad edebilir.
  • TOKİ, İller Bankası, belediyeler ve bunların iştirakleri tarafından gerçekleştirilenler dışında, inşaat aşamasındaki (yapı kullanma izni olmayan) bir gayrimenkule yatırım yapamaz.

Önerilerim :

  • Fon 1,5 yıl içinde tamamlanılacak 800 bin konut içinden TOKİ, BELEDİYELER ve İŞTİRAK projelerinden  gayrimenkul alarak fonlama yapmalıdır.
  • Fon teslime hazır TOKİ, BELEDİYELER ve İŞTİRAK  projeleri haricinde; tüm projelerden yer alarak fon portföyü oluşturmalıdır. 

Portföy Kurumlarının; stokların sermaye piyasasına kazandırılması, tek başına gidip bir ev alamayan vatandaşın  hisse sahibi olarak değer artışından payını alması olarak değerlendirmektedir, oysa ki ülkemizde, GYO – SERTİFİKA  uygulamaları değerlendirildiğinde halk bu tarz yatırım alternatiflerinin gerisinde kalabilmektedir. Gündem, fon kanalı ile nakit akışı sağlamak olduğu için,  fona devredilen gayrimenkullerin tekrar nakde dönüşleri, geleceğin gündemi olabilecektir.

Teslime hazır portföy;

  • Maliyeti belli ve güncel değerlere göre maliyeti düşük yapıya sahiptir,
  • İhtiyaç sahibine yerleşim ve yaşam için alım tercihi sunmaktadır,
  • İskonto oranı ile yatırımcıya risksiz; alım/satım – kiralama alternatifidir.

Teslime hazır portföylerin; Nakde dönüşme hız ve oranı değerlendirilmelidir. Portföy Yapısı; %10 Peşin, 120 ay vade, yüzde 0.98 faizli  “konut kredisi kampanyası“ ile eritilebilinecektir. 

Pazar öngörülerimiz, kamu bankalarında konut kredi kampanyasını sonlandırdığı için satın alma taleplerinin beklemeye alındığını, potansiyel müşterilerin varlığını göstermektedir.

Bu uygulamada, pazara derinlik kazandıracak konu; Emlak Konut GYO, KİPTAŞ, GYODER, KONUTDER ve İNDER üyelerinin projeleri ile kısıtlı olmadan  teslime hazır 1. El  ve/veya 2. El konutlarda vade ve faiz oranlarının gecerliliği, pazara hız kazandıracak konu ; kampanyanın süreli olmasıdır.

Bu vesile ile, emlakdream.com aracılığı ile Emlak Bank Genel Müdürlüğü’ne atanan Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Deniz Aksu’ yu tebrik ediyor, yeni görevinin hayırlı olmasını ve başarı dileklerimizi sunuyoruz.

Bilge ÖZDEMİR

Marketing and Sales Solution Partner of Real Estate Projects & Constuction Business
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin