10 Temmuz 2024 Çarşamba
Ana SayfaManşetGayrimenkul sektörü 2023’ü yüzde 8.7 büyüme ile kapattı..

Gayrimenkul sektörü 2023’ü yüzde 8.7 büyüme ile kapattı..

25. yılını kutlayan Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) tarafından “Türkiye’de Gayrimenkulün Çarpan Etkisi” ana temasıyla gerçekleştirilen 1. Ankara Gayrimenkul Zirvesi’nde konuşan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, gayrimenkul sektörünün geçtiğimiz yılı yüzde 8.7 büyüme ile kapattığını, 2024’ün ilk çeyreğinde ise bu oranın yüzde 11 civarında olduğunu söyledi.

İnşaat sektöründe çalışacak eleman bulmanın zorlaştığına dikkat çeken ATO Başkanı Gürsel Baran zirvede yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Planlama ile ilgili ekosistemde sıkıntı var. Özellikle deprem sonrası yaşadıklarımız bu sektörün sıkıntılarını günyüzüne çıkardı. Yıllar önce müteahhitlikte çok kâr var diye bir sürü kişi bu işe girdi. O süreçten sonra sektörde büyük sıkıntılar başladı. Planlamanın olmaması çok önemli bir etken.

Diğer yandan eleman sıkıntısı bizim de uzun zamandır dile getirdiğimiz sıkıntılardan. Türkiye’de 208 üniversite var ama olması gereken belki de 50-60. Aileler olarak bizler çocuklarımızı üniversite okumaları için zorluyoruz ama şu an başta inşaat sektörü olmak üzere çalışacak eleman bulamıyoruz. Bir an önce bu sorunun çözülmesi gerekir. Bu sorun üretimi de etkiliyor.

Buna rağmen gayrimenkul sektörü 2023’ü yüzde 8.7 büyüme ile kapattı. Hatta 2024 yılının ilk 3 ayı itibariyle yüzde 11 civarında bir büyümeden bahsediyoruz.”

Gayrimenkul sektörü Ankara’da buluştu..

 

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI