17 Temmuz 2024 Çarşamba
Ana SayfaManşetGayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Seçim Önerilerini Sundu..

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Seçim Önerilerini Sundu..

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti, Emlakdream editörü ve GAPAS Danışma Kurulu Başkanı Bilge Özdemir, GAPAS yönetim ve danışma kurulu üyeleri ile gerçekleşen “Serbest Kürsü Buluşmasını“ emlakdream.com’a özel değerlendirdi.

GAPAS; Gayrimenkul Sektöründe;
 • 1. ve 2. El gayrimenkul
 • Yerli ve Yabancı
 • Konut ve Ticari gayrimenkul
 
Pazar firma ve profesyonellerini akademik ve teknik yapı içinde ayni platformda buluşturmayı başarmaktadır.
 
GAPAS’ın çok sesliliği, yaratıcılığı, farklı yenilikçi düşüncelerin ortaya çıkmasına vesile olmaktadır.
 
GAPAS Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İsmail Özcan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda dikkat çekilen konular;
 • Ticariden konuta; giriş katlarında ticariden konuta geçiş süreci yerel Belediyelerin önderliğinde başlatılmalıdır. Atıl giriş katı dükkan / Ticari alanların ruhsatları askıya alınarak konuta dönüştürülmeli.
 • Yıllar önce şehir içlerinden toplu alanlara / AVM’lere yönelimi öngörülen otomotiv sektörü galerilerinin Belediyelerin gündemine alınarak merkez dışına alınması.
 • Metropollerde Kiralık alanların geliştirilmesi; Site blok projelerinde, toprak sahibi ve geliştirici hakkına %15 kiralama şartı ruhsat şarı olarak getirilmesi,
 • Vatandaşlığa sanal portföy / metaverse vatandaşlığı önerileri gündeme alınabilir,
 • Müteahhitlik ve proje geliştirici havuzu bozuldu / zincir koptu. Taşeronluk süreci ile başlayan ilerleme Emlak Konut – TOKİ – Kiptaş durduğu için durdu,
 • Sayıları Yurt dışı – Deprem Bölgesi – Kentsel Dönüşüm sonucu hızla azalan İşçilik & Kalfa & Usta maliyetleri İnşaat sektörünün önünde en önemli etken olacak. Mavi yaka / İnsan Maliyetlerin inşaat kalemleri içinde en büyük tehditi olacağı öngörüsü ile bugünden Anadolu İnsan kaynaklarına yönelim değerlendirilmeli,
 
 • Gündemdeki yerini sürdüren arsa yatırımlarında, Gayrimenkullerde “ şap / sıva teslim “ modeli; ileri kaba – kısmi ince ve ince olarak talep lehine şekillenecek.
 
 • Metropollerde 10 yılın üstünde kiralık konutta oturanlar için 2024 – 25?kira artışları; İstanbul’un emekli – orta hallilerini merkezi noktalardan kent çeperleri veya İstanbul dışına sevk edecektir.
 • Gayrimenkul pazarı; alt ve üst segment arasında şekillenmektedir. Mortgage olmadan “ orta segmentin “ gayrimenkul alım hayali beklemeye devam etmektedir. Alt – Orta kesim finansal enstrümanları ve projeler geliştirilmelidir.
Katılımcıların Ticari – Gayrimenkul – Arsa/Arazi – projelerin sunum ve paylaşımları yapıldı.
 
Bilgisel ve portföy paylaşımları ile verimli – karlı – kazançlı işbirliği adımları atıldı.

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI