“Evlerimiz giderek küçülüyor”

Piyalepaşa, Emaar Square ve Vadi İstanbul gibi projelere imza atan İki Design Group Kurucu Ortağı Yüksek Mimar Murat Kader, gayrimenkul sektöründe metrekarelerin ufaldığını ifade ederken, bu yönde vatandaştan gelen talebin konut arzını da yeniden şekillendirdiğini söyledi. 

0

Piyalepaşa, Emaar Square ve Vadi İstanbul gibi projelere imza atan İki Design Group Kurucu Ortağı Yüksek Mimar Murat Kader, gayrimenkul sektöründe metrekarelerin ufaldığını ifade ederken, bu yönde vatandaştan gelen talebin konut arzını da yeniden şekillendirdiğini söyledi.

Şehir merkezlerinde yaşamanın metrekare bazında pahalılaştığını, bu yüzden de konutların gittikçe küçüldüğünü anlatan Murat Kader, “Artık 3+1 yaşayanlar 2+1’de yaşamanın yollarını arıyor. 2+1’de yaşayanlar 1+1’e dönüyor. Bizim de mimarlar olarak görevimiz o kişinin konforundan bir şey kaybetmeden aynı yaşamı sürmesini sağlamak. Yeni projelerde de buna özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Kader, şirket olarak herkesin satın alabileceği ve bütün mobilyasını içine koyabileceği en küçük daireyi bulmak için çalışmalar yaptıklarını anlatarak, “9 kişilik inovatif bir takım kurduk ve bu takım yaklaşık bir ay boyunca yeni nesil ideal daireyi araştırdı. Bu çalışmada üç ana kriter belirledik. Bunu yaparken de Türkiye’de enerji kaynaklarını daha az tüketecek; daha kolay satılabilecek ve daha kolay işletilebilecek bir model üzerine çalıştık. Sonunda ortaya metrekaresi yüzde 15’e yakın ufaltılmış bir konsept çıktı. Türkiye’de 1+1 bir dairenin ortalama büyüklüğü 45-50 metrekaredir. Biz bunu, yenilikçi çözümler ve doğru alan kullanımı ile 38-42 metrekareye indirdik. Nette 7, brütte 12 metrekarelik bir alan kazanımı var. Yani ortalama bir 1+1’deki tüm mobilyaların ferahlıktan ödün verilmeden sığdığı, hiçbir eksiğin olmadığı, daha düşük maliyetlere ısınan ama yaklaşık 50 bin TL daha ucuz bir konseptten bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

“Doğru tasarım çok önemli”

Diğer yandan dünyada enerjinin yüzde 65’inin sadece konutlarda tüketildiğini vurgulayan Kader, “Dolayısıyla konutların tasarımı çok büyük bir tasarruf sağlayabilir. Gayrimenkulde dünya kaynaklarını en az biçimde tüketerek en optimum çözümü bulmamız şart. Bu yüzden de bugün doğru tasarım her şeyden daha önemli.” dedi.

Murat Kader, gayrimenkul sektöründeki son durum hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, “Özellikle maliyetler tarafında ciddi bir yükseliş var. Mevcut konjonktürde fiyatları artırmak da oldukça güç. Ama ben bu durumun geçici olduğunu düşünüyorum. Seçimlerden sonra piyasanın canlanacağına inanıyorum. Piyasalardaki mevcut gerginliğin de suni olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de bugün ciddi bir konut talebi var ve bu gelecek yıllarda da artarak devam edecek. Konut sahipliği oranlarına baktığımızda da hâlâ Avrupa ve dünyanın gerisindeyiz. Bizde bu oran yüzde 67. Arjantin, Bulgaristan, Brezilya, Polonya gibi ülkelerde bu oran yüzde 90’lara yaklaşıyor” ifadelerini kullandı.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin