5 Haziran 2024 Çarşamba
Ana SayfaManşetEVCİL HAYVAN DOSTU PROJE ve KONUT TASARIMI ÖNERİYORUM..

EVCİL HAYVAN DOSTU PROJE ve KONUT TASARIMI ÖNERİYORUM..

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti ve Emlakdream editörü, Bilge Özdemir, Konut üretiminde Dünyada ve Türkiye’de yükselecek trend olan evcil hayvan yaşamının günümüzün konut tasarımına etkisini emlakdream.com'a değerlendirdi ve önerilerde bulundu.

Son dönemlerde insanlarda sokak hayvanları ile dostuk bağlarını gözlemliyorum. İnsanların evcil hayvanlara yaklaşımları artık aile bireyi noktasının ilerisinde.
 
Saatlerce oturup evcil hayvanlarını konuşabiliyorlar. Bu dünya artık önlenemez yükseliş trendinde…
 
 • Tek çocuk mu ? Çocuk yanlız kalmasın,
 • Hiç çocuk mu ? Çiftler yanlız kalmasın,
 • Çocuklar evden ayrıldı mı ? Aile yalnız kalmasın,
 • Arkadaşlarda mı var ? Bizde neden olmasın,
 • Yanlızlığı tercih edenlere ? Dost!
 
Farklı sebepler, nedenler, sonuçta son yıllarda evcil hayvanlar kendilerine evlerde, sokak hayvanlarıda evcil hayvanların açtığı yoldan kendilerine yer buluyor.
 
Bu bayram mola verdiğimiz yerin otoparkını gözlemliyorum. Kaçırmış olacaklarımı hesaba katmıyorum. Marka – Model fark etmeksizin Her 5 araçtan 2’si evcil hayvan ile seyahat ediyor.
 
Şayet tablo bu ise; yakında mola yerleri – konaklama yerleri – yiyecek / İçecek alanları – toplu ulaşım seçenekleri “ tüylü dostlara “ yer açmak zorunda. Çünkü yer açmayan yakında pazardan yok olma tehdidi bile yaşar.
 
Bu yükselişi değerlendiren bu sektörün ekonomisinde yer alabilecektir. Evcil hayvan endüstrisi, günümüz pazarında hızla, istikrarla ve katlanarak büyüyen sektörlerden biridir.
 
Sektör, mali krizlere ve salgın hastalıklara rağmen “ evcil hayvan ve bağlı sektörleri “ ile sürekli yükseliyor. Pandemi sürecinde birçok iş kolu zor durumda kalırken tersine en çok büyüyenlerden biri evcil hayvan ürünleri sektörü olmuştur.
 
Yurt içi ve yurt dışında yapılan Araştırmalara göre Evcil Hayvan Sahiplerinin aşağıdaki ortak Özelliklere sahip olduğu değerlendirilmiş;
 • Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarının beslenmesinden endişe duyduğu için kaliteli ürünler için daha fazla ödeme yapabiliyorlar,
 
 • Evcil hayvan sahipleri, ihtiyaçlarını ağırlıklı olarak sanal ortamda karşılıyor ve vakit ayırıyor,
 
 • Evcil Hayvan sahipleri, bütçelerinin önemli bir miktarını giderek daha fazla evcil hayvanlarına aktarıyor,
 
 • İnsanlar sevdikleri evcil hayvanlarına bakmak için ekstra çaba sarf ediyor,
Dünya Nereye Koşuyor, Türkiye Nereye Gidiyor
 
American Pet Products Association verilerine göre ABD’de hanelerin yüzde 70’i bir evcil hayvana sahip.
 
Bu oran Dünya ülkeleri arasında değişiyor. Öyle ki, temiz olmadığı gerekçesiyle müslüman ülkelerde bir tabu olarak görülen evcil hayvanlar artık birçok evde yerini almaya başlamış durumda.
 
Araştırmalara göre, gelir düzeyi yükselen insanların evcil hayvanlara olan ilgisi artıyor.
 
Yapılan araştırmalar son yıllarda gelişmiş ülkelerde pet sayısının sınırlı bir şekilde arttığını, buna karşın gelişmekte olan ülkelerde büyük bir hızla yükseldiğini gösteriyor.
 
Örneğin, Hindistan’da orta sınıf arasında evcil hayvan sahibi olma bir statü göstergesi olarak görülüyor. Bu algı Hindistan’da köpek besleyenlerin sayısını her yıl yüzde yüz artırıyor.
 
European Pet Food Industry tarafından yayınlanan en son rapora göre Türkiye’de en az bir köpek veya kediye sahip hanelerin oranı artmaktadır.
 
Türkiye’de yaklaşık her 10 evden birinde evcil hayvan beslendiği öngörülürken , “Adeta ailenin bir ferdi olarak görülen evcil hayvanlar için sunulan ürün ve hizmetler sürekli gelişerek dev bir pazar oluşturuyor.
 
Türkiye’de tam olarak istatistik bilgisi net olmasa da özellikle büyükşehirlerde 14 milyon hanede evcil hayvan beslendiği tahmin ediliyor.
Sektör Nasıl Gelişiyor ve Geliştiriyor;
 
Hayvanlar için mama, yem, kum, oyuncak, kozmetik ve bakım ürünleri, destekleyici sağlık ürünleri, sağlık, temizlik ürünleri yanı sıra özel kıyafetler, sigorta, otel ve kuaförlük gibi birçok farklı alanda çeşitli ürün ve hizmetler sunuluyor.
Dünya’da marka giysi aksesuar ve ilginç partiler ile gündem olan yaşam tarzlarından bana ilginç gelen mobilya tasarımları oldu.
 
Ikea; Kanada, ABD, Fransa ve Japonya Ikea mağazalarında 2017 yılının son çeyreğinden bu yana evcil hayvanlar için tasarımcılar ve veterinerler tarafından özel olarak geliştirilmiş Lurvig serisinin satışına başlamış.
 
Bu seride yataklar, oyuncaklar ve kulübelerin yanısıra tasma, tarak ve kaka torbası gibi çeşitli gereçlerin de mevcut olduğu belirtilmektedir.
 
Bir evcil hayvan için yapılan aylık harcama miktarı Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ülkemizde kişi başına düşen ortalama gelirin neredeyse dörtte birine denk düşüyor.
 
Evlatlarımızmış gibi yetiştirdiğimiz evcil hayvanlarımıza karşı bakım sorumluluğumuz, yaşam süremizle de kısıtlı değil üstelik.
Mirasyedi evcil hayvanların normalleşmeye başladığı dünyada Dünya zaman zaman kedilere köpeklere bırakılan uçuk mirasları tartışıyor.
 
Son yolculuklarına çıkan Kedi ve Köpeklere yönelik ülkemizde toplu ebedi istirahat yerleri tasarlanır mı? Neden olmasın!
 
Gelecekte evcil hayvanlara karşı maddi ve manevi harcamalarımız artarak devam edecektir.
 
Ev tasarımı artık konut içi evcil hayvan ihtiyaçlarının ön planda olacağı bir döneme işaret ediyor
 
In Suit Özel oda: Gün içi zaman geçirebileceği, oyuncakları ile oynayabileceği TV seyredebileceği, uyuyacağı ve içinde ihtiyaçlarını karşılayabileceği oda tasarımını ifade ediyorum.
 
 • Temizlik ve Bakım Alanı: Duşundan banyosuna dışarıya çıkmanın mümkün olamadığı durumda veya kedi gibi mümkün olmayan durumlarda İhtiyaçlara yönelik Alan tasarımı.
 
 • Proje içi Evcil hayvan Alanları: Konut dışında ihtiyaçlarını karşılayacağı, oynayacağı, yürüyüş yapacakları alan dizaynlarının geliştirmesi önem taşıyacaktır.
 
 • Pet Asansör Dizaynı: Evcil hayvan dünyasına özel geliştirilecek ve özel kullanıma sunulacak asansör önerimdir.
 
Benden söylemesi İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropollerde başlayacak ihtiyaça göre opsiyonel Evcil Hayvan Insuit oda tasarımını proje konut tasarımına ilave eden proje geliştirici, inşaatçı inovatif bir yol izler ve öncü olur.
 
Bahçeli yerleşime entegre Villa – Katlı Villa – Bahçeli Dairenin teras gibi, açık alanlarının alt yapısının düzenlenmesi düşünülmelidir.
 
Sayın Mimarlar ve Mimari ofislere önerim; ilk olun. Hatta iç dekorasyon firmalarına yeni bir segment açın.
 
Açılan bu segmente, pet friendly live & life sertifikaları arkadan gelecektir.
Birde örnek yaptığınızı ve kedi- köpek sahiplerini projenizden konut almaya davet ettiğinizi düşünün.
 
1994 yılında proje pazarlama ve satış ofisinde çocuklara özel yer dizaynı ve ilgilenen abla/abi önerdiğimde olay olmuştu. Anne & Babaları Biz; Çocukları Siz oyalayacaksınız demiştim.
 
Yıl 2024 kedisini köpeğini alan gelsin PET FRiENDLY Yaşam standartları ile tanışsın. Bence tutar… Sizce!..

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI