9 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaManşetEmlakçıların Kuzey Kıbrıs Rotası..

Emlakçıların Kuzey Kıbrıs Rotası..

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti ve Emlakdream editörü, Bilge Özdemir, Kuzey Kıbrıs Gayrimenkul pazarını emlakdream.com’a özel değerlendirdi ve uyarılarda bulundu.

Türkiye ve özellikle metropollerde daraldığı düşünülen iş hacminden dolayı, son dönemde Kuzey Kıbrıs ile yatıp kalkan emlak organizasyonlarını manşete taşımak istedim.

Forbes’tan “ Plajda Emeklilik Hayali “ Önerisi

Forbes yazarı Kathleen Peddicord, geçtiğimiz günlerde Forbes.Com portalında emeklilik geçirilebilecek en güzel 5 sahil ülke listesini tekrarlamış.

İlk yayınladıktan sonra gayrimenkul satışlarına nasıl etkisi oldu bilinmez!

2021 yılında emekliler için dünyanın en iyi sahil mülk satın alımları için Kuzey Kıbrıs, Kolombiya, Brezilya, Meksika ve Belize’yi tavsiye eden Forbes bu yıl tekrarladığı Makalede, Kuzey Kıbrıs’tan sonra Amerika’ya göre en uygun mülk alınabilecek ülkeleri Brezilya, Kolombiya, Montenegro ve Yunanistan  olarak sıralamış.

2021 listesinden Meksika ve Belize yerini 2023’de Montenegro ve Yunanistan’a bırakmış.

Bu önerinin alt yapısını “yabancı bir emeklinin“ rahat olacağı ve satın alma ihtimalinin yüksek olduğu mahallelerde 70 ila 100 metrekare arasında iki yatak odalı, iki banyolu daire satın almanın maliyetini değerlendirilmiş.

Kuzey Kıbrıs’ta en güzel ve en uzun plajı, deniz ürünleri ile emekliler için doğu kıyısındaki İskele bölgesini önerilmiş.

Öneriyi;

 • Kuzey Kıbrıs’ın ABD Pazarına Göre daha tasarruflu olması,
 • Bol güneş ışığı ve dost canlısı bölge halkı,
 • Geliştirilecek yeni oteller, kumarhaneler, golf sahaları ve lüks marinalar açılacağı beklentisi ile desteklemiş.Kuzey Kıbrıs’ta emlak ticaretinin İngiliz sterlini üzerinden yapıldığını, Sterlinin dolar karşısında değer kaybedeceği tahmin edildiğinden, ABD doları sahipleri için pazarlıklar 2024 yılında artabilir” hatırlatmasında bulunmuş.Kuzey Kıbrıs’ta 3.355 km²’lik alanda 2022 nüfus sayım projeksiyonuna göre yaklaşık 400 Bin kişi yaşamaktadır. 40 bin civarında yabancı olduğu tahmin edilen adada 130 bin Türk Vatandaşı bulunduğu öngörülmektedir.Kumarhanelerin her ülke vatandaşları tarafından tanındığı ancak Türkiye dışında, Dünya’da dil – din kardeşlerimiz tarafından da tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uluslararası toplum tarafından ekonomi, ulaşım, spor gibi alanlarda ambargo uygulanmaktadır.Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği verilerine göre 1974’den 2023’e kadar yabancılara 34 bin 200 konut satılmıştır.Bu satılan konutlar;
 • İskele bölgesinde 15 bin,
 • Çatalköy, Esentepe, Tatlısu Mersinlik bölgesinde 9 bin,
 • Kuzey Sahil şeridi, Lapta Alsancak Vasilya’da 4 bin,
 • Girne bölgesinde merkezde ortalama 2 bin 400,
 • Lefke Gaziveren Güzelyurt bölgesinde 2 bin,
 • Bellapais Doğanköy bölgesinde bin 200,
 • Karpaz bölgesinde ise 600’dür.
 • İstatistiklere göre, Almanya, Rusya, Ukrayna, İran ve Belarus gibi ülkelerden gelen yatırımcılar en fazla konut satın alan ilk 5’i oluşturmaktadır.Kira için YatırımKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 28’e yakın yüksek okul/üniversite ile yılda ortalama 140 farklı ülkeden gelen 42 Bin yabancı öğrenciye ev sahipli yapmaktadır. Yabancı Öğrencilerin barınma ihtiyacı Kıbrıs’ta mülk değerlerinin amortisman sürelerini 8 ila 12 yıl arasına çekmektedir. Bu cazibe ile yatırımcıların rotalarını KKTC’ye çevirmelerini özendirmektedir.Ancak bu cazibenin eğitim göçüne bağlı sürekliliğini devam ettirebilmesi için öncelikli olarak aşağıdaki eğitim şehirlerinde eğitim kurumlarına erişim mesafesinde olması gerekir.
  Lefkoşe: 16 üniversite
  Girne: 5 üniversite
  Gazimağusa: 4 üniversite
  Güzelyurt: 2 üniversite

  Lefke: 1 üniversite

  Son dönemde emlak kuruluşlarının modası KKTC’de gayrimenkul portföyleri olmaya başladı. Zaman zaman sosyal medyadan düşen ilanlardan birinde, altında ilk defa kumarhaneli proje tanıtımı vardı. İnanamadım, bu kumarhane; ev al değerlenir amaçlı mı? Al her gün kumar oynarsın amaçlı mı? Kumara gelenlere kiralarsın özellikli mi?

  KKTC’de tapu özellikleri, gayrimenkul proje geliştirme kapasite ve ayrıntılarına girmeyeceğim ancak Kuzey Kıbrıs’ta ev almanın bazı potansiyel dezavantajları da bulunduğunu bilmenizi isterim.

  Bunlar, Siyasi durumun belirsizliği, mülkiyet hakları konusundaki belirsizlikler ve bazı bölgelerde altyapı eksiklikleridir. Yatırım yapmadan sadece olası geri dönüş hikayelerine göre yatırımınıza yön vermemenizi öneririm.

  Tercih Sizin, her mevsim tatil, gider yaşarım, üstünde kumar oynarım diyorsanız yolunuz ve şansınız açık olsun…

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI