9 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaManşetEMLAK VE İNŞAAT SEKTÖRLERİNDE PAYLAŞIM KÜLTÜRÜ..

EMLAK VE İNŞAAT SEKTÖRLERİNDE PAYLAŞIM KÜLTÜRÜ..

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti ve Emlakdream editörü, Bilge Özdemir, işbirliği ve ortaklığın yaygın sahne aldığı “gayrimenkul ve inşaat sektörde“ paylaşabilme kültürünü, EmlakDream’e özel değerlendirdi.

Proje Ortaklıkları ; Bir projenin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan yeterlilik şartlarını bir firma karşılayamayabilir. 

Bu durumunda yerli veya yabancı firmalar ortak girişimler oluşturma yoluna gidebilir.

Bu işbirliği temelini genelde firmaların, finansman İhtiyacı ve buna bağlı risklerin paylaşımı oluşturmaktadır.

Ülkemizde Yapı Ortaklığına yönelik birlikteliklerin doğuşu, Kooperatif kültürüne dayanır. 

Bu birlikteliklerin büyük çaplılarını alt yapı – üst yapı – sanat eserleri, taahhüt müteahhitlik projelerinde görüyoruz.

Küçük çaplılarını ise sanayi – ticaret – konut projeleri ve emlak sektöründe yaygındır.

Emlak Sektörü Birliktelikleri; Son dönemlerde yerli ve yabancı emlak temsilci, franchise yapılarını incelediğimde ofis ve ekip ortaklıklarının yaygın olduğunu izliyorum.

Sermaye, farklı sektörel bilgi – deneyim, portföylerin ortak amaç doğrultusunda birleştiği bu platformlarda uzun ömürlü ticari işbirliktelikleri sürebiliyor.

Emlak işletmelerinde “küçük olsun, benim olsun“ anlayışı değişiyor.

Arsa-Arazi’den Depolama-Lojistik’e, Tiny House’dan Villa’ya, Ticari’den Sanayi’ye Endüstriyel’den Konut’a, yurt içinden yurt dışına, yerliden yabancıya, 2.El’den Proje’ye, farklı açılımların ve uzmanlıkların ayni çatı altında toplanıyor.

İnşaat sektöründe birlikteliklerin proje süresine bağlı değiştiğine şahit olunurken, emlak sektöründe uzun ömürlülüğü dikkat çekiyor.

Dikkatimi çeken farklı bir nokta ise “Bay ve Bayan“ ile en zor ortaklık işbirliğine olacağını düşündüğüm “bayanlar arası“ işbirliğinin sürekliliği oluyor.

Ticarette sınırların kalktığı günümüzde “Başarıyı ve Parayı paylaşabilme“ kültürünü oturtan kişi ve kurumlar bir adım önde olacaklar.

Çünkü deneyimlerim, ortaklık yapılarında kişiler arasında sıkıntının “para kazanılamayan ve para kazanılan“ dönemlerine işaret ediyor.

Remax, Realty World, Coldwell Banker, Century-21, ERA, Keller Williams gibi kuruluşlar ticarette paylaşım kültürü, ortaklık yapısı ve yapıların gelişmesine öncülük ediyor.

Önümüzdeki dönemler işbirliğine daha çok ihtiyaç duyacağımıza işaret ediyor…

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI