24 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaManşetDeprem Randevulu Gelmiyor !.. Sömestiri Hiç Beklemiyor…

Deprem Randevulu Gelmiyor !.. Sömestiri Hiç Beklemiyor…

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti ve Emlakdream editörü, Bilge Özdemir, Marmara Bölgesi’nde #Asrınfelaketi olmasın diye emlakdream’e özel değerlendirmelerine devam ediyor.

İstanbul’da Eğitim Kurumlarını Depreme Hazır Hale Getirme Projesi;
 
İstanbul Sismik Riskin Azaltılması Projesi (İSMEP) kapsamında eğitim kurumlarıyla ilgili güçlendirme ve yıkıp/yeniden yapma faaliyetleri 2006 yılından itibaren İstanbul Valiliği bünyesinde oluşturulan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülmektedir.
 
Bu proje kapsamında, 1999 yılı öncesinde inşa edilen 1.418 okulumuzun etütleri yapılmış, 67’sinin depreme dayanıklı, 1.351‘inin de riskli olduğu tespit edilmiş ve Bugün itibarıyla geriye kalan 93 riskli okulumuzun etüt çalışmaları neticesinde, 76 okulumuzun yıkılıp yeniden yapılması; 17’sinin de güçlendirilmesi karar verildiği belirtilmiştir.
 
Son 93 Riski Okul;
 
20 Şubat 2023 pazartesi günü itibarıyla, 31 ilçe yayılan, 10 ile 1 arasında değişen okullardan oluşan listede 10 okul ile Beykoz ve 9 okul ile Küçükçekmece ilk iki sırayı alıyor.
 
10 Beykoz
9 Küçükçekmece
5 Avcılar
5 Bağcılar
5 Fatih
5 Silivri
4 Arnavutköy
4 Bahçelievler
4 Çatalca
3 Ataşehir
3 Beşiktaş
3 Sultangazi
3 Ümraniye
3 Üsküdar
2 Beylikdüzü
2 Büyükçekmece
2 Gaziosmanpaşa
2 Kadıköy
2 Kağıthane
2 Kartal
2 Pendik
2 Sancaktepe
2 Sarıyer
2 Zeytinburnu
1 Beyoğlu
1 Esenyurt
1 Eyüpsultan
1 Güngören
1 Maltepe
1 Şile
1 Şişli
 
Çünkü Marmara Bölgesinde yaşanacak Depremin Zamanını Bilmiyoruz; Ne zaman olacağını bilmediğimiz, çaresiz beklediğimiz olası Marmara Bölgesi depremin ne ayını… ne mevsimini… ne saatini bilebiliyoruz !
 
Evde, Uykuda, Okulda İş yerinde, yolda farklı noktalarda olabiliriz. Her mevsim içinde barındırdığı olumsuz koşulları hissettirebilir.
 
Dün manşetlere bu gelişmeler İstanbul’da Okul riskli diye yıkım kararı alındı, veliler eylem yaptı şeklinde düştü!
 
Haberi Defalarca Okudum;
 
Bırakın Birkaç Defayı, Defalarca Haberleri okudum… inanmak istemedim; ama doğru!.. hem de yaşanan bu felaketin üstüne doğru
 
Beylikdüzü’nde, okulları için yıkım kararı çıkan veliler, taşınması planlanan İlköğretim okulunun velilerinin desteği ile ilçe milli eğitim müdürlüğü önünde toplanarak eylem yapıyor…
 
Deprem Sömestr Beklemez;
 
Binanın yıkım kararı var ama bir çürük raporu yok“ demek, bina hasarlı değilse yıkmanın da bir mantığı yok, eğitim ve öğretimin bitmesine 3 ay var zaten’e“ bağlamak…
Kahramanmaraş Depremi sonrasında uyanıp; Zaman Kalmamış dediğimiz bu süreçte Orta, Ağır ve çok ağır hasar alabilecek yapılar için beklemek artık zaman kaybıdır diye belirtip duruyoruz.
 
Yıllarca hasar alabilecek yapılar, bile bile ranta yenik düştü, şu dönemde bırakın öğrenciler velilerin hırslarına, çocukların gelecek kaygılarına yenik düşmesin.

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI