Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi 29 ekimde açılacak

0

Envanterinde, Türk ve Dünya tarihinin klasiklerinin, özel koleksiyonların ve çok sayıda değerli kitabın olduğu Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nde son aşamaya gelindi. Türkiye’nin en büyüğü olacak kütüphanenin Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıldönümünün kutlanacağı 29 ekimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılması planlanıyor.

Kütüphane ile ilgili bilgiler veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kütüphane için 5 milyon kitap hedeflerinin olduğunu, ilk etapta 1.5 milyonu matbu eser ve 500 bin civarında da süreli yayın olmak üzere toplam 2 milyon eserin raflarda olacağını söyledi.

Kütüphanenin öncelikle kitap okumayı teşvik edecek bir ilim yuvası, bir kitap yurdu olacağını dile getiren Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin bütün vatandaşlara açık olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ile birlikte Türkiye’de kütüphane kültürünün seviye atlayacağını söyleyen Kalın, kütüphanenin 24 saat esasına göre açık kalacağını kaydetti.

Kütüphanenin özel koleksiyonlarının da olacağına dikkat çeken İbrahim Kalın, geçtiğimiz günlerde vefat eden Mehmet Şevki Eygi’nin hayattayken kendi özel kütüphanesini Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’ne bağışladığını, tarihçi ve akademisyen İlber Ortaylı’nın kendi kütüphanesindeki kitaplarını buraya bağışladığını, rahmetli Cinuçen Tanrıkorur’un bütün kitaplarının ve eserlerinin kütüphaneye bağışlandığını açıkladı.

Kütüphanede, 5-10 ve 10-15 yaş gruplarındaki çocuklar için de iki ayrı bölüm tasarlandı.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin