Konut satışlarını ikinci el sırtlıyor..

2019'un ilk 7 aylık döneminde satılan toplam 608 bin 032 konutun 362 bin 947 tanesini ikinci el satışları oluşturuyor.

0

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından detaylı satış istatistiklerinin yayınlandığı 2013 yılından bu yana, ikinci el pazarının toplam konut satışı içerisinde aldığı payın en yüksek seviyeye ulaştığını belirten FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, “2019 yılının ilk 7 ayında, toplam konut pazarı içinde birinci el pazarının oranı yüzde 40.3, ikinci el pazarının ağırlığı ise yüzde 59.7 olarak gerçekleşti. Geçmiş yıllarla karşılaştırdığımızda ikinci elin toplam konut piyasasında çok ciddi bir yükselişi olduğunu görüyoruz” dedi.

2013 ile 2018 arasındaki dönemde Türkiye’de ikinci el satışlarının birinci elden yüksek olduğu il sayısının 27 ile 34 arasında değiştiğini hatırlatan Akbal, bu sene tablonun tersine döndüğüne dikkat çekerek şehir bazında bakıldığında 2019’un ilk yedi ayında 64 ilde ikinci el satışlarının yeni konut satışlarını geçtiğini söyledi.

Türkiye’de bu sene ikinci el pazarının en yüksek olduğu şehirlerin Nevşehir, Yalova ve Karaman olduğunu kaydeden Akbal, “Nevşehir’de yılın ilk 7 ayında 1.469 konut satılırken, bu satışların yüzde 81’i ikinci el pazarında gerçekleşti. İkinci el satış oranı Yalova’da yüzde 77.5, Karaman’da ise yüzde 77 olarak dikkat çekti. Bu şehirleri sırasıyla, Kars, Ardahan, Balıkesir, Karabük, Kilis, Muğla ve Ağrı takip ediyor.” dedi.

İkinci elde konut satışının düşük olduğu iller arasında Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu şehirlerinin ağırlıkta olduğunu dile getiren Eyüp Akbal, bu bölgelerde büyük potansiyel bulunduğunun altını çizdi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin