Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yatay Mimari” uyarısı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu"nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; konuşmasının bir bölümünde bir kez daha yatay mimarinin önemine değindi.

0

Uzunca bir süredir tüm yerleşim yerlerinde yatay mimari konusunda ısrar ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz. Deniz kenarlarını orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var. Orman morman ne var ne yok kesiyor atıyor oraya dikey mimari yapayım oradan da malı götüreyim yapılan iş bu. Doğa şöyle olmuş böyle olmuş umurunda değil. Bize de örnek veriyor Manhattan şöyle, batsın senin Manhattan’ın. Çevre ve Şehircilik Bakanıma da söylüyorum kimsenin gözünün yaşına bakmayacaksın, yıkmaksa yıkacağız.” dedi.

Konuşmasının bir bölümünde yeni Safranbolu Evleri yapamadıkları konusunda öz eleştiride bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

Hep konuşuruz Safranbolu evleri… Ya kardeşim Safronbolu evleri de, şimdi yeni yeni Safranbolu evleri oluşturabiliyor musun? Bunu yapmamız lazım. Başta bizim yapmamız lazım. Niye? TOKİ olarak bu işin savaşını başından beri 16 yıldır veriyorum. 860 bin konut yaptık. Peki başardın mı kardeşim dersen, inanın başaramadım. Niye? Bu işi insanlarla yapacaksınız, müteahhitlerle yapacaksınız. Kısmen bazı yerlerde başarılı olduk, bazı yerlerde olamadık. Şehirlerimizde dikey mimari değil yatay mimari için neler yapılabileceği konuşulmalı. Ekranları başında bizi izleyen belediye başkanlarına, TOKİ Başkanlarına sesleniyorum, şehirlerimizi katletmemeliyiz. İnsanoğlu toprağa yakın yaşamalı. Ben son bir yıldır millet bahçeleri, millet kıraathaneleri üzerinde duruyorum. Niye? İnsan için olduğundan. Yerinden yönetim ilkesinin icracı birimleri belediyedir. Mahalli idareler güçlenmelidir.”
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin