10 Temmuz 2024 Çarşamba
Ana SayfaManşetBilge Özdemir, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine “MARMARA BAKANLIĞI“ öneriyor!

Bilge Özdemir, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine “MARMARA BAKANLIĞI“ öneriyor!

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti ve Emlakdream editörü, Bilge Özdemir, gündem yaratacak Flaş önerisini emlakdream.com için kaleme aldı.

Bilge Özdemir, İstanbul’un ve Marmara Bölgesinin Deprem Hazırlanması İçin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine “MARMARA BAKANLIĞI“ öneriyor!

Türkiye’de 2000’li yılların başında “Konut Bakanlığı“ kuralım önerisini ilk defa gündeme getirmiştim.
O günün ihtiyacı idi, geçte olsa Çevre Bakanlığı ile gerçekleşmişti.
 
Şimdi Marmara Bölgesinin depreme hazırlanması için “ MARMARA BAKANLIĞI“ nın kurulmasını ve 90 günde bölgenin güncel sorunlarını tanıma fırsatı yakalayan Sayın Murat Kurum’un Bakan olarak atanmasını öneriyorum.
 
Yerel seçim süreci 31.Mart tarihi itibarı ile tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu onayına kadar kesin olmayan sonuçlara göre Sayın Ekrem İmamoğlu 5 yıl daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmetlerine devam edecek. Kendisini ve CHP’yi tebrik ediyorum.
 
Sayın Ekrem İnanoğlu’nun sonuç değerlendirmesinde belirtiği gibi seçmen iktidara işbirliği yolunu göstermiştir. İstanbul’un ve Marmara Bölgesinin başta deprem odaklı kentsel dönüşüme, ulaşıma, içme suyu alt yapıları için merkezi hükümet işbirliğine ihtiyaç vardır.
Yerel seçim sürecinde tüm parti adaylarının İstanbul Büyükşehir Belediye hizmet önerilerini gördük. Özellikle İstanbul için hükümetin ve Cumhurbaşkanlığı sisteminin eleştirilerini önerilerini vaadlerini izledik.
 
Seçim bitti; Sayın Murat Kurum’un son söylemlerinden birinde belirtiği gibi; “ Ya güvenli evlerimizde huzurla oturacağız, ya da riskli binalarda depremi bekleyeceğiz. 31 Mart’ta sağlam İstanbul’dan yana olun “ demişti.
 
Yerel seçim ile olmadı. Şimdi hükümetin gücünü, becerisini heryer alt üst olmadan deprem gelmeden görmek, bunun belediye başkanlığına bağlı olmadığını, sizleri yine milletin yanında olmaya, seçim sürecinde yaşananları unutarak birlikte çalışmaya davet ediyorum.
 
İstanbul; tarihi, ekonomik, turizm, sanayi, ticaret , eğitim, nüfus yapısı ile adım adım yaklaşan Büyük Deprem Tehdidi altında. Büyük Deprem Tehdidi artık parti – siyaset üstü bir durum.
 
Gördük ki, İstanbul’da Marmara Bölgesinde Sanayi – Ticaret – Konutlar – İnsanlar Hazır Değil.
Her şeyden önemlisi; kurumlar arası koordinasyon hazır değil.
 
Marmara Bölgesini kapsayan iller ve 30.Mart tarihli Belediye Başkanları aşağıdaki şekilde oluşuyor. Bu tabloda seçilenleri hükümetten destek ve birlikte Hizmet yarışı bekliyor;
 
İstanbul; CHP
Tekirdağ; CHP
Edirne; CHP
Yalova; CHP
Bursa; CHP
Balıkesir; CHP
Kırklareli; MHP
Kocaeli; AKP
Sakarya; AKP
 
Ekonomiye minimum 500 milyar liralık etkinin olacağı öngörülen büyük İstanbul depremi,İstanbul’da yaşayanlar kadar Türkiye Cumhuriyetinin önündeki en büyük problemdir.
 
Marmara Bölgesinde 25 milyona yakın yerleşimi etkileyebilecek Büyük İstanbul Depremi, Marmara Bölgesi ekonomisinde yıkıcı etki yaratacaktır. Bu etki Türkiye, Avrupa ve Dünya ekonomisini uzanacaktır.
 
Depremi engelleme şansımız yok, ama etkisini en aza indirgeme olanağımız var. Gelinen bu durum İstanbul ve Marmara Bölgesine seçim kaybetmenin cezası olmamalıdır. Kesin olmayan sonuçlara göre 6 CHP’li il ile dayanışma, işbirliği kültürü geliştirilmelidir.
 
Sayın Murat Kurumu’un söylemine atfen “ Deprem kapıyı çalmadan
Herşey alt üst olmadan “ hala bir yol daha vardır.
 
Marmara Bölgesi ve İstanbul belediye bütçelerinin üstünde ve ulaşım, alt yapı, sosyal yapı gibi farklı gereksinmelere ihtiyaç duymaktadır.
 
Marmara Bölgesi ve İstanbul’un yarın geç olacak, bugünden eylem planına – uygulamaya – sorumluluk alacak koordinasyona ihtiyacı vardır.
 
Bu koordinasyonu İstanbul – Marmara özelinde sağlayacak “bakanlık“ bakanlıklar arası etkileşim, bütçe ve kabiliyeti ile yerel belediyelere hız kazandıracaktır.
 
Uygulama şekli ile Dünyada bir ilk olabilecek Bakanlık önerimi; Dünyanın Başkent’i için sunuyorum. Çünkü İstanbul; geçmişten geleceğe en büyük mirastır.
 
Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın balkon konuşmasında Belediyelerin hizmet yarışında hükümet olanakları ile yanlarında olacağız söylemi önemlidir. Marmara Bölgesinde Gönülleri fethetme yolununun bölgeye depreme hazırlamadan geçeceğine inanıyorum.
 
Umarım bu defa hazırlanmak için vaktimiz kalmıştır. İstanbul’da görev yapacak “ Marmara Bakanlığı“ İstanbul’u “Büyük İstanbul – Marmara Depremine“ yetiştirme şansı yakalar.
 
Hazırlık sonrası icraatlar yeterli olur, bu örnek Türkiye’nin tüm bölgeleri için rol model mi olur, bakanlık kaldırılır – birleştirilir onu bilemem.

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI