Bedava ev dağıtacaklar!

Hayalet kentlerin oluşmasını önlemek amacıyla Japonya'da belirli şartlar dahilinde ücretsiz evler dağıtılacak!

0

İkinci Dünya Savaşı ve 1980’lerde ekonomik gelişmeler sonrası ülke genelinde nüfus patlaması yaşanan Japonya’da konut sektöründe de ciddi bir büyüme yaşandı ve konut arzı talebin üzerine çıktı. Bugün 127 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkede halkın kentlere göç etmesiyle birlikte küçük şehirlerde ve yerleşim yerlerinde Akiya adı verilen içinde kimsenin yaşamadığı hayalet evler ortaya çıkmaya başladı.

Akiyaların artarak hayalet kentlerin çoğalmasının önüne geçmek isteyen Japon Hükümeti ilginç bir karar alarak belirli şartları sağlayanlara bu evleri ücretsiz dağıtarak içinde yaşamın sağlanması için harekete geçti.

Başkent Tokyo’ya çok yakın bir konumda olan ve verdiği göçler sonrasında nüfusu 5 binli adetlere kadar düşen Okutama bölgesini pilot uygulama merkezi seçen Hükümet buradaki boş evleri bazı şartların sağlanmasıyla birlikte vatandaşlarına bedava veriyor. Aranan şartlar; eve talip olan kişinin 40 yaşın altında olması, eşinin 50 yaşın altında olması ve 18 yaşının altında en az bir çocuğa sahip olmaları gerekiyor. Bir şart da evin restorasyon ve bakım ihtiyaçlarını evi alacak olanın karşılaması..

Okutama’da 2014 yılında başlayan bu pilot uygulamanın başarıya ulaştığını belirten Japon Hükümeti ülkenin diğer kentlerinde de aynı uygulamanın başlatılması kararı aldı.

Ülkede önlem alınmazsa 2040 yılına kadar 900’ü aşkın sayıda yerleşim alanının tamamen boşalacağı kaygısı yaşanıyor.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin