Akzirve’nin Topkapı’daki yeni projesi basına tanıtıldı

Akzirve Gayrimenkul tarafından Topkapı'da hayata geçirilecek olan karma özellikli yeni projeleri 9 mayısta gerçekleştirilen bir toplantıyla basına tanıtıldı.

0

Akzirve’nin Topkapı’da eski nakliye ambarlarının olduğu 265 bin metrekaresi toprak üstü olmak üzere, toplam 492 bin metrekarelik inşaat alanı üzerinde Türkiye’nin tek parsel üzerinde gerçekleştirilecek olan en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olacak yeni karma projeleri Akzirve Gayrimenkul CEO’su İbrahim Maasfeh ev sahipliğinde gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla basın mensuplarına tanıtıldı.

Topkapı’da bulunan ve arsa geliştirme süreci 4 yıl gibi önemli bir süre alan Akzirve’nin yeni projesinde lansman sürecinin Eylül-Ekim 2018 döneminde yapılması planlanıyor.

Mimari tasarımı Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapılan proje özgün tasarımıyla İstanbul için yeni bir ikonik yapı olarak ön plana çıkacak. Metro ve tramvaya 100 metre, metrobüse ise 150 m mesafede bulunan, E5 hattında, ana artere direkt bağlantısı bulunan projenin 52 bin metrekare yeşil alanı üzerinde 5 futbol sahası büyüklüğündeki iç avlu ile örneğine ender rastlanılabilecek peyzaj planlaması da DS Mimarlık imzası taşıyacak.

Yer üstü ve yer altı ile beraber toplam 492 bin metrekare inşaat alanına sahip bulunan projenin arsa geliştirme bedeli 250 milyon dolar ve inşaat yatırımının da 1 milyar TL olacağı öngörülüyor.

1+1’den 5+1’e kadar konut seçeneklerinin sunulacağı proje; 1736 daire, 279 rezidans, 96 ofis ve 71 ticari alan olmak üzere 2182 bağımsız bölümden meydana geliyor. Akzirve Gayrimenkul’ün yeni projesinin 36 ayda tamamlanarak teslimlere hazır hale gelmesi planlanıyor.

Ön talep toplama sürecinde olan projede konutlarda metrekare satış fiyatları 8 – 9 bin TL arası, ofislerde metrekare satış fiyatları 10 – 12 bin TL arasında bulunuyor. Ticari alanlar henüz satışa çıkarılmadı.

“Herkese açık ticari alan olacak”

Akzirve Gayrimenkul CEO’su İbrahim Maasfeh, toplantıdaki konuşmasında, projenin yüzde 70’nin konut, kalan kısmı kurumsal ticari alan olacağını, bunlardan da hem projede yaşayanlara hem de dışarıdan gelenlerin faydalanabileceğini söyledi.

Maasfeh, projede 5, 10 ve 12 katlı binalar yaptıklarını anlatarak, “İki avlu var. Biri oturanlar için diğeri çevre halkına da açık olacak. Trafikten arındırılmış bir alanda yapılacak. Projemiz hiçbir yoğunluk oluşmadan bitmiş olacak 265 bin metrekare inşaat alanı var. Toplam alan 492 bin. Yeşil alan projedeki en önemli özelliklerden.” dedi.

“Ortalama metrekare fiyatı 8-9 bin lira…”

Projeyi 36 ay içinde bitirmeyi planladıklarını aktaran Maasfeh, “Daha erken de bitirmek istiyoruz. Bu bölgede 8 ila 12 bin lira fiyat var. Çıkış fiyatımızı 8-9 bin lira olarak düşünüyoruz. İlerleyen dönemde artış olacak. Projenin adını lansman döneminde paylaşacağız.” diye konuştu.

Maasfeh, projeyi tek etapta yürüteceklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Konut ve ticari bölümleri var. Hepsine başlayacağız. İlk olarak konutları teslim edeceğiz. Bağımsız etaplar olmayacak. Tek alan tek parsel olacak. Zeytinburnu bölgesinde çalışmalara devam edeceğiz. Yeni projeler de söz konusu olacak. Kendi arsalarımız üzerinde projeler yapıyoruz. Kentsel dönüşüm artık yapılabilir hale geldi. Bizim alanımız zaten. Kentsel dönüşümün önü artık açık. Bu tür projeler yapıyoruz ve sene sonuna doğru netleşince açıklayacağız. İstanbul’da 80 bin konutun dönüşmesi gerekiyor. İstanbul’da yeni mevzuat değişikliğiyle çok ciddi fırsat oluşmuş oldu. Projenin ruhsatını aldık. Satışa yönelik çalışmaları bitirmek üzereyiz. İnşaat çalışmaları başladı. Kısa sürede ön satışlara da başlayacağız.”

Yabancılara konut satışına da değinen Maasfeh, “Yabancılara satış yüzde 2. İstanbul’da bu oran yüzde 6 civarında. Bu az bir rakam. KDV indirim, vatandaşlık verilmesi gibi çalışmalar bu oranı daha yukarı çıkaracaktır. Yabancı yatırımcılara Türkiye’de ciddi fırsatlar sunuluyor. Tüm olaylara rağmen inşaat sektörü burada büyüyor. Yolumuza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“KDV ve faiz indirimi satışları artırır”

İbrahim Maasfeh, doğru proje yapılması durumunda başarılı olunmaması için neden olmadığını dile getirerek, “Son KDV ve tapu harcı indirimi gibi düzenlemeler konut satışlarına olumlu yansıyacaktır. Seçimden sonra satışlarda artış olacaktır. Stokların erimesi konusunda bölgeden bölgeye değişecektir.” ifadelerini kullandı.

Proje ödeme planları için bazı bankalarla görüşme halinde olduklarını açıklayan Maasfeh, “Faizi sıfır gibi çalışmalar yapıyoruz. Bu faizin bir kısmını üstümüze alan ödeme planları yapacağız.” görüşlerini iletti.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin