“Akıllı kent zorunlu hale gelecek”

0

Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, yaşam şartlarının sürekli değiştiğini belirterek, ilerde akıllı kent uygulamalarının zorunlu hale geleceğini belirtti.

Çelik, 6. İnşaat ve Konut Konferansı’ndaki konuşmasında, geleceğin evlerinde teknolojinin ön planda olacağını, artan nüfusa bağlı olarak ihtiyaç duyulan konut, altyapı, ulaşım, eğitim, sağlık, güvenlik gibi hizmetleri kaliteli biçimde sunabilmek için akıllı kent uygulamaların zorunlu hale geleceğini söyledi.

“İnsan ve doğa arasındaki ilişki önemli”

Sürdürülebilirliğin önemine değinen Çelik, insan ve doğa arasındaki ilişkinin geleceği belirlemesinde büyük bir sorumlulukları olduğunu ve yaptıkları her işin bunun bilinci ve ciddiyetiyle yapılması gerektiğini anlattı.

Çelik, hayata geçirdikleri projelerle insana, çevreye ve doğaya saygılı yeni konseptler geliştirme konusunda hız kesmediklerini aktararak, “Gayrimenkul geliştirme, sanayi, hizmet, finans ve enerji sektörlerinde 28 şirketi, 3 binden fazla çalışanıyla bulunduğumuz bölgelere, şehirlere değer katmaya devam ediyoruz. Yoğun ve kalabalık şehirlerde yaşarken, bilim kurgu filmlerinde rastladığımız ürkütücü akıbete maruz kalmamak için sürdürülebilirlik kavramını hayata geçirmek gerekiyor.” diye konuştu.

“Kaynaklar hızlı şekilde tükeniyor”

Dünyada kaynakların hızla tükendiğini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

“Sürdürülebilir tasarım anlamında gelecekteki rolümüz çok büyük. İnsan ve doğa arasındaki ilişkinin geleceğinde büyük sorumluluk taşıyoruz. Yaptığımız her işin bunun bilinci ve ciddiyetiyle yapılması gerekiyor. Geleceğin evleri söz konusu olduğunda birbirinden farklı pek çok yaklaşım var. Kimisi için geleceğin evleri gökdelenlerde, kimisi için köylerde, kimisine göre bugünden çok daha küçük, kimisi için kendine ait tarlası olan, kimisine göre ise 105. kattaki terasta havuza girilen evler geleceğin evleri. Şurası bir gerçek ki; geleceğin evlerinde teknoloji çok ön planda olacak.”

Çelik, Türkiye’de 2023 yılında kentleşme oranının yüzde 84’e ulaşacağının öngörüldüğünü dile getirerek, “Şehirlerimizin medeni ve yaşanabilir şehirler olabilmesi için akıllı şehir yapılanmalar önem taşıyor. Şehirlerimiz barındırdıkları ekonomik cazibe ile çok büyüyor, kontrol edilebilmeleri gittikçe zorlaşıyor, ulaşım problemi çözülmez hale geliyor, yeni cazibe merkezleri kurgulamalı şehirleşmeyi daha dengeli hale getirmeli megapolleri küçültmeliyiz.” ifadelerini kullandı.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin