Ağaoğlu 12 milyon metrekarelik Bodrum projesini tanıttı

Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Bodrum'da 12 milyon metrekarelik alanda hayata geçirilecek Bodrum projesinin tanıtımı yaptı.

0

Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Bodrum’da 12 milyon metrekarelik alanda hayata geçirilecek Bodrum projesinin tanıtımı yaptı.

Bodrum’da Türkiye’nin parlayan yıldızlarından biri olmaya aday bir projeyi hayata geçireceklerini anlatan Ağaoğlu, Bodrum’un yazlık yaşam alanı olarak lanse edildiğini, ancak artık bu proje ile Bodrum’un kaderinin değişeceğini aktardı.

Ağaoğlu, 12 ay yaşamın canlı olduğu bir yaşam alanı tasarladıklarını belirterek, “Bodrum denilince akla milyon dolarlar, milyon avrolar geliyor. Bodrum sadece A+ gelir grubuna sahip olanların yaşayacağı bir yer gibi lanse ediliyor. Ancak bizim projemiz herkesin ev alabileceği bir proje olacak. Bu projede her kesime hitap edeceğiz Bodrum’da.” dedi.

“Proje Bodrum’un nüfusun artıracak”

“Biz Bodrum’un tekrar o nostaljik yaşamını hayata geçiriyoruz.” diyen Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“Eski Bodrum’u özleyenler, Bodrum’un özünü yaşamak isteyenler için bir yaşam alanı hayata geçiriyoruz. İçinde kreşinden lisesine kadar eğitim kurumları olan, artık Bodrum’da 12 ay hem yaşayacak hem çalışacak, içinde golf sahaları ofisleri bulunan, bir proje haline getiriyoruz. Botanik bahçeleri bulunacak. Bodrum’un klasik doğasını ve yeşilini yaşatacak bir proje hayata geçiriyoruz. Herkes Bodrum’dan ev sahibi olacak ve erişilebilir olacak. Burada birinci amacımız herkesin rahatlıkla erişebileceği bir proje yapmak ve bunu yapıyoruz. Projeyi 12 milyon metrekare alan üzerinde hayata geçireceğiz. Araziyi yıllar önce aldık ve bu yüzden uygun maliyetlerle konutu üretebileceğiz. Projenin kapasitesi 30 bin kişi olacak. Bodrum’un nüfusu yüzde 10 artacak. Projeyi daha önce yabancılara hitap eder şekilde tasarladık ancak sonra yerli ve yabancıya hitap eden bir projeyi gündeme aldık.”

“Toplam 20 milyar hasılat bekliyoruz”

Projenin 5 milyon metrekarelik ilk etabı için 3-4 milyar liralık yatırım yapacaklarını açıklayan Ağaoğlu, “10-12 milyar liralık hasılat bekliyoruz. Projenin tamamında ise 7-8 milyar liralık yatırım, 20 milyar liralık hasılat elde etmeyi umuyoruz. Projenin tamamını 6 yılda bitireceğiz. İlk etabını ise 3 yıl içerisinde teslim edeceğiz.” diye konuştu.

Ali Ağaoğlu, dünyanın en güçlü teknik ekibine sahip olduklarını dile getirerek, Bodrum projesi için de 7 gün 24 saat alanında uzman uluslararası ve yerel danışmanlarla çalıştıklarını ifade etti.

Konkordato iddialarını yalanladı

İflas ettiği yönündeki iddialara de değinen Ağaoğlu, “Şu anda bilanço büyüklüğümüz 17 milyar lira. Yani 17 milyar liralık mamul, yarı mamul duran varlıklarımız var. Bunun haricinde 18 enerji şirketimiz var. Şahsi mal varlığımız hariç. Enerjide yatırımlara devam ediyoruz. Her alanda yatırımları sürdürüyoruz. Özellikle yenilenebilir enerjide lisanslarımız var. Biliyorsunuz Uluslararası İstanbul Finans Merkezi’ni yapıyoruz. Orada ciddi yatırım yaptık, orası biraz aksadı. Onun finansal yükünü taşıyoruz ama benim tüm borcum finans merkezine yatırdığım paranın yarısı bile değil. Orada yaklaşık 400 milyon lira borç kapattık. Ben hep özkaynakla çalışan bir şirketiz. Sosyal medyada konkordato ilan edeceğime dair söylentile var. Öyle bir borcu olan şerefsizdir, onu diyen de şerefsizdir. Böyle bir şey yok. Belki en az borcu olan şirketlerdenim. Toplam borcumuz bilançomuzun yüzde 10’u bile değil.” şeklinde konuştu.

Finans merkezine ortak olmak için ciddi talepler olduğunu dile getiren Ağaoğlu, ancak bu yatırımcı grupların muhatap olarak kamuyu görmek istediğini, bunun sağlanması halinde ciddi yatırımcılar ve ortaklar geleceğini vurguladı.

Ağaoğlu, “Finans merkezine 400 milyon dolar yatırım yaptım. Şu andaki toplam borcum bunun yarısı bile etmiyor. Yaklaşık 200 milyon dolar. Kaldı ki 400 milyon liralık bir banka borcunu da kapattım. Şu anda en karlı iş yenilenebilir enerjide. Üretimde olan iki RES Projesini satıp borcumun tamamını kapatacağım.” dedi.

Ağaoğlu, inşaat sektöründe sürekli sıkıntı olduğuna dair söylemler olduğunu kaydederek, ancak yılın ilk yarısında 600 bin konut satıldığını, satışların geçen yıldan çok az geride olduğunu kaydetti.

“Konut maliyetleri yüzde 25 arttı”

Konut maliyetlerine yüzde 20-25 gibi bir ek maliyet geldiğini ancak müteahhitlerin karlarından feragat ederek konut satışlarını önceki fiyatlardan sürdürdüğünü aktaran Ağaoğlu, şunları belirtti:

“Türkiye’de konut balonu olduğuna inanmıyorum. Aslında konuta ihtiyacı olan C gelir grubu. Bu gruba konut üretmeliyiz. İstanbul’daki arsa fiyatlarıyla bunu yapmak mümkün değil. Şu anda devletin elinde inanılmaz bir arazi stoğu var. Devlet bize arazi tahsis etsin, ‘şu fiyattan yap ve sat’ desin. Bu şekilde ciddi konut satılır.”

 
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin