27 Şubat 2024 Salı
Ana SayfaManşet100 bin sosyal konuta kimler başvurabilir?

100 bin sosyal konuta kimler başvurabilir?

2020 yılı içinde satışa sunulacak olan 100 bin sosyal konuta ön talepte bulunacak vatandaşlarda aranan şartlar TOKİ tarafından açıklandı.

12 aralık perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurusu yapılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından alt ve orta gelir grubuna mensup vatandaşların ev sahibi olmalarına olanak sağlayacak fiyat ve ödeme koşullarıyla 2020 yılı içinde Türkiye’nin 81 vilayetinde satışa sunulacak 100 bin sosyal konutun ayrıntıları belli olmaya başladı.

Başvurular ne zaman başlıyor, ne zaman bitecek?

100 bin sosyal konuta yapılacak ön talep başvuruları 16 aralık 2019 pazartesi günü başlayacak ve 15 ocak 2020 çarşamba günü mesai saati sonuna kadar devam edecek.

Başvurular nereye yapılacak?

Vatandaşlar hangi şehirdeki projeye başvuruda bulunacaksa o il sınırları içinde bulunan Ziraat Bankası şubelerine giderek başvuruda bulunacaklar. Vatandaşlar ayrıca e-devlet üzerinden de başvuruda bulunabilecekler.

Başvurular 4 kategori altında toplanacak. Bunlar:

1. Kategoride “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2. Kategoride “En az %40 Engelli Vatandaşlar”
3. Kategoride “Emekli Vatandaşlar”
4. Kategoride “Diğer alıcı adayları” olacak.

Başvuru sahipleri; başvuru için bankaya giderken yanlarında Nüfus Cüzdanı ile birlikte; Ayrıca,

   • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
   • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
   • Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belgeyi”  götürecekler.

  Başvuru Formu

 • Kategorisine göre yetkili banka şubelerinden 2 nüsha olarak temin edilecektir,
 • Banka tarafından numaralandırılarak teslim alınacak ve 1 nüsha da başvuru sahibine geri verilecektir.

Ön talep başvuruları esnasında (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) bankaya 2+1 konutlar için 500 TL, 3+1 konutlar için 1.000 TL başvuru bedeli yatırılacak. Başvuru bedelleri kura çekilişleri sonrasına kazanan vatandaşların peşinatlarında sayılacak.

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

100 bin sosyal konutta daire büyüklükleri, fiyatlar ve ödeme koşulları 

Satışa çıkartılacak olan 2+1 konutların büyüklükleri 75 ile 85 metrekare arasında değişirken peşin satış fiyatları 140.000 TL’den, 100 metrekarelik 3+1 konutlarda peşin satış fiyatları 160.000 TL’den başlayacak.

Ödemeler yüzde 10 peşin, kalanı 240 aya kadar (20 yıl) Ziraat Bankası tarafından aylık 0.49 faiz oranıyla konut kredisi kullandırmak şeklinde yapılabilecek.

Buna göre 2+1 dairelerde aylık en düşük taksitler 894 TL’den, 3+1 dairelerde ise 1.022 TL’den başlayacak.

Sosyal konuta başvuruda bulunacak vatandaşlarda aranacak şartlar neler?

2020 yılı içinde satışa sunulacak olan 100 bin sosyal konuta ön talep başvurusunda bulunacak vatandaşlarda aranacak şartlar şöyle:

 • Başvuruda bulunacak vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.
 • Başvuruda bulunacak olanların 25 yaşını tamamlamış olmaları gerekiyor.
 • Başvurulacak projenin olduğu şehir ya da ilçede en az 1 yıldan bu yana ikamet ediyor olması ve buradaki nüfus müdürlüklerine kayıtlı olması gerekiyor.
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç, başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olmaları gerekiyor.
 • Aylık hane halkı gelirinin net olarak en fazla İstanbul için 6.000 TL, diğer illerde yaşayanlar için 5.500 TL olması gerekiyor. (belgeleriyle)
 • Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
 • Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç, vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi başvuru yapabilir.
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde;Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

2020 yılında hangi şehirlerde kaçar adet sosyal konut satışa sunulacak?

Kura çekilişleri ve ayrılacak kontenjanlar hakkında bilgiler

 • “Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; banka ve TOKİ yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
 • “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
 • Emekli Vatandaşlara konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.
 • Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

 

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
360 YAZI