11 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaManşetYüksek faizlere rağmen gayrimenkul hisseleri borsada ilgi gördü..

Yüksek faizlere rağmen gayrimenkul hisseleri borsada ilgi gördü..

Piyasa değeri 15 milyar TL’nin üzerinde 10 gyo şirketi ortalama yüzde 116 performans sergiledi.

Faizlerin düşüş döngüsüne girmesiyle birlikte gayrimenkul hisselerinin hareketlenmesi bekleniyor. Bununla birlikte gayrimenkul hisselerinin yıllık performanslarına bakıldığında daha bu döngüye girilmeden yüksek çıkışlar gerçekleştirdikleri gözleniyor. Piyasa değeri yüksek gyo hisselerinde yıllık bazda ortalama yüzde 116 getiri sağlanırken bu oran yüzde 275’lere kadar çıktığı gözleniyor. BIST GYO Endeksi, geçtiğimiz şubat ayında gördüğü zirvesinin yüzde 4,71 altında bulunuyor.

Yılbaşından bu yana en düşük 2.009 seviyesini gören endeks, en yüksek 3.248’i test etti. 9 Temmuz günü ise 3.094 seviyelerinde bulunuyor.

Seçici hisse hareketleri

Piyasa değeri 15 milyar TL’nin üzerinde olan gayrimenkul şirketleri içerisinde dördünün getirisi yüzde 100’ün üzerinde gerçekleşti. Yüzde 139 ile yüzde 275 arasında değişen getiriler yatırımcıların yüzünü güldürdü. Reysaş GMYO, Akiş GMYO, Torunlar GMYO, Başkent Doğalgaz GMYO yüzde 139 ile yüzde 275 arasında kazandırdı. Emlak Konut GMYO, İş GMYO, Servet GMYO, Özak GMYO, Ziraat GMYO yüzde 28 ile yüzde 64 arasında kaldı.

(Haber kaynağı: Zeynep Aktaş – Ekonomim)

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI