Yüksek faiz yüzünden 500 bin konut satılamadı!

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ile Sur Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Z. Altan Elmas, son 1.5 yıldan bu yana faizlerin yüksek olmasından satılamayan konut sayısının yaklaşık 500 bin adet olduğunu söyledi.

0

1 yılı aşan bir süredir durgunluk yaşayan gayrimenkul satışları, ağustos ayı başında kamu bankaları tarafından konut kredi faizlerindeki indirimlerle beraber yeniden canlanmaya başladı.

Kamu bankalarının 15 yıl vadeye kadar aylık faizleri 0.99 seviyelerine indirmesinin bekle-gör durumundaki konut alıcılarını harekete geçirdiğini kaydeden KONUTDER Başkanı Altan Elmas, faizlerdeki yükseklik nedeniyle son 1.5 yıldan bu yana 500 bine yakın sayıda konutun satılamadığını söyledi.

İnşaat sektöründe yeni bir dönemin başladığına dikkat çeken Elmas, sektörün bundan sonra fazla lüksten uzak, gerçek ihtiyaca yönelik konut üretimine geçeceğini dile getirdi.

Faizin düşmesinin yanı sıra konutta vadenin 10 yıldan 15 yıla çıkması da çok önemli bir gelişme olduğunun altını çizen Elmas, bu durumun bugüne kadar hiç ev almayan kitleyi ev sahibi olmak için harekete geçireceğini ve konuta olan talepleri ve satışları artıracağını ifade etti.

Son 1.5 yıl içinde inşaat maliyetlerinin yüzde 50’ye yaklaşan oranlarda artış kaydettiğini anımsatan Elmas, konut alıcıları için hem fiyat hem faiz hem de vade anlamında bütün fırsatların bir arada bulunduğunu kaydetti.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin