YHT seferleri yeniden başlıyor..

0

Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici bir süre için durdurulan Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri 28 mayıs 2020 perşembe gününden itibaren yeniden başlıyor.

HES kodu olmayanlar seyahat edemeyecek

Açıklamayı yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, salgınla mücadele sürecinde Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi hatların durdurulmadığını hatırlatarak “Normalleşme sürecinde YHT’ler 28 Mayıs’tan itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak. YHT biletlerinin satışına Ramazan Bayramı’nın ikinci günü başlanacak. Ancak tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak. Bilet satış işlemleri yolcuların Kovid-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) koduyla gerçekleştirilecek. Sağlık otoritelerinin seyahat engeli koyduğu veya HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak.” dedi.

Sosyal mesafe kuralı uygulanacak

YHT seferlerinde sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat edileceğinin altını çizen Karaismailoğlu, demir yollarında ilk olarak tren içinde sosyal mesafeye uygun tedbirler alınacağını, yolcu tren bilet satışlarında da sosyal mesafeye uygun yüzde 50 kapasite oranında ve koltuk atlayarak çapraz düzende bilet satışı yapılacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin