65 Yaş Üstü ve 20 Yaş Altı, Villa Talebini Patlatıyor..

0
Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir; Korona Virüs süreci ile gayrimenkul sektöründe talep patlaması yaşanan “ villa yönelimini“  emlakdream.com için değerlendirdi.
 
Gayrimenkul sektöründe “villa segmentini“ salgın süreci… süreçte ortaya çıkabilecek dalgalar… süreçlerin farklı boyutlarda devamlılığı ve ileride ortaya çıkabilecek salgın süreçleri şekillendirmeye başladı. İngiltere’nin 2021 salgın planı yaptığı dönemde salgın süreçi zaman alacağa benziyor.
 
VİLLA TALEP EDENLER NE ARIYOR ?
 
Salgın süreci ile bulaşma riskinden korunabilmeleri için sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üstünde, varlıklı aileler; ki çoğu bir karı/koca kalanların İstanbul’da müstakil bahçeli villa yaşam tercihine yöneldikleri izleniyor.
 
Görüştüğümüz Emlak organizasyonları; Mayıs ayında gelen “müstakil bahçeli villa“ taleplerinde 65 yaş ve üstü grubun ağırlık kazandığını bildiriyorlar. İhtiyaç ve Aradıkları özelliklere göre villa bulmakta sınırları zorladıklarını belirten emlak organizasyon yetkilileri pazarlayacak – satacak villa portföyü bulmakta zorlandıklarını belirtiyorlar.
 
65 yaş ve Üstü taleplerin aradığı özellikler;
 
 • Güvenlikli site olsun,
 • 100 / 150 villalık Orta ölçekli site olsun,
 • Site içinde müstakil villa olsun,
 • Bahçeli Villa; tek katlı olsun,
 • Müstakil bahçesi 1 dönüm civarında ekmeye/dikmeye uygun olsun,
 • Villaya; düz ayak giriş olsun,
 • Villa 250 m2 civarında olsun,
 • Sitenin içinde ve/veya yürüyüş mesafesinde market, dükkan gibi ihtiyaçları karşılayabilecek olanakları olsun,
 • Sitede doğal ortamda yürüyüş yapabilecek, rekreasyon alanları olsun,
 • Site merkezi noktalara yakın olsun,
 • Camiye yakın olsun,
 • Aktif iş hayatı içinde olanlar için;villada çalışma odası olsun,
 • Çocukları ile sık sık görüşenler için; fazladan 1 veya 2 odası olsun,
 • Mümkün ise hiç kullanılmamış olsun,
 • Ev’de yardımcı odasının olması gelen talepler arasında önemli yer teşkil ediyor.
 
20 yaş ve altı; villa taleplerine yönelik Ailelerin talepleri ile karşılaştıklarını belirten emlak organizasyonları bu talep yapısında ağırlığın 1’den fazla çocuklu ailelerden geldiğini belirtiyorlar.
 
65 yaş ve üzeri talep özelliklerinden farklı olarak ailelerin ihtiyaç sıralamasında;
 
 • Sitenin doğal ortamda/açık spor olanaklarının olması,
 • Sitenin 0-6 yaş arası için parklarının olması,
 • Müstakil bahçeli ve bahçesinde özel/açık yüzme havuzunun olması aranan ek özellikler olarak karşımıza çıkıyor.
 
Kiralık villa alternatifi bulamadıklarını dile getiren emlak organizasyon yetkilileri satılık villa alternatifinde ise; villada oturup yatırım veya farklı sebepler için 2. Villa satın alanların villalarını sattıklarını belirtiyorlar.
 
Villa konusunda uzmanlaşan emlak organizasyon yetkilileri; yükselen villa trendinin sadece yaş sınırlarına bağlı şekillenmediğini izole – bağımsız yaşama yönelim ihtiyaçında; villa yaşamının “özgürlük, sağlık ve yeni tatil yeri olarak“ görüldüğünü belirtiyorlar…
 
TERCİH DEĞİŞİMİ; Korona virüs öncesinde sosyalleşme, spor alanları, havuz büyüklükleri sosyal tesis arayan “ villa talebi “ bulaşı riskinin daha az olacağı metrekareye düşen alan hesabı ile hareket etmeye başladı. Bu doğrultuda Park Village gibi butik tek katlı villa projelerine ilgi artmaya başladı.
 
Özellikle hafta sonları ve birleştirilen genel sokağa çıkma kısıtlamalarında ve devamında çok yüksek müstakil bahçeli villa talebe aldıklarını belirtiyorlar.
 
Uzmanlar Günümüzde; Villa yaşamında kira çarpanı & geri dönüşüm süresinin kalmadığını…. Villa yaşamının; depresyondan uzak , virüs-salgın-deprem gibi tehditlerden uzak, sağlık içinde, aile birliği değeri ile ölçüldüğünü belirtiyorlar.
 
VİLLA UZMANLARI; “VİLLA FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK“ DİYOR!..
 
Müstakil bahçeli villa projeleri çalışan emlak organizasyon yetkilileri “villa arayanlara bir uyarıda bulunuyor“ ; villa alımına karar verdiyseniz ertelemeyin…
 
Bugünün villa değerlerinde, 2 yıl önce başlatıp kriz ile dip seviyelerini gören değerlerin toparlanması / TL bazında eski seviyelere yönelmesi süreçini yaşıyoruz. Sürece bağlı olarak döviz değerinin ve kaybın toparlanabilmesi için mevcut değerlerden %15-25 arasında yükselişin yaşanması kaçınılmaz olacak.
 
Villa’da oturanlar “villadan villaya geçişler dışında“ mecbur kalmadıkça villalarını satmak istemiyorlar…
 
Yurt dışına hizmet veren Acenteler, yabancıların İstanbul gayrimenkul tercihinde müstakil yaşam talebinin biriktiğine Haziran ayında sınırların açılması ile İstanbul’a gelecek yabancıların müstakil villa talebine dikkat çekiyor…
 
Hızla artan talep ve gerçekleşen satışlar ve Azalmakta olan villa arzı karşısında villa fiyatları yükselmeye & alternatifler azalmaya başlıyor…
 
Bu vesile ile; emlakdream ailesinin ve ülkemizin Ramazan Bayramını kutluyorum.
Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin