Yeni konut fiyatlarında sınırlı artış!

REIDIN ile GYODER iş birliğinde hazırlanan yeni konut fiyat endeksi haziran ayı sonuçları yayınlandı.

0

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Haziran ayında bir önceki aya göre %0.54, geçen yılın aynı dönemine göre %2.48 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %86.00 oranında nominal artış gerçekleşmiştir.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde %0.98 oranında nominal artış; 2+1 konut tipinde %0.32 oranında nominal artış; 3+1 konut tipinde %0.53 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde %0.62 oranında nominal artış gerçekleşmiştir.

Haziran ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %7’lik (son 6 aylık ortalama %7) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların tercih edildiği gözlenmiştir.

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Haziran ayında peşinat kullanım oranı %50, banka kredisi kullanım oranı %14 ve senet kullanım oranı %36 olarak gerçekleşmiştir.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Haziran ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde stoklarda adet bazında %1.50 oranında erime gözlenmiştir.

Haziran ayında, satışı gerçekleştirilen konutların %63’ü bitmiş konut stoklarından, %37’si bitmemiş konut stoklarından oluşmaktadır.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin