26 Mart 2023 Pazar
Ana SayfaManşetYeni Evim kampanyasına ilk 10 günde kaç kişi başvurdu?

Yeni Evim kampanyasına ilk 10 günde kaç kişi başvurdu?

Yeni Evim konut finansmanı kampanyasına 10 günde 8 bin 027 kişi başvurdu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre; İstanbul’da 5 milyon liraya, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’da 3 milyon liraya ve diğer kentler için 2 milyon liraya kadar finansman sağlanan programına, 16 ocak tarihinden bu yana, 1859’u İstanbul’dan, 1797’si Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’yı kapsayan ikinci bölgede illerden ve 4371’i de diğer kentleri kapsayan üçüncü bölgeden olmak üzere toplam 8027 kişi başvurdu.

İlk Evim İlk İşyerim Projesi’ne talep çok yoğun olmuştu..

Eylül ayında açıklanan ve TOKİ aracılığıyla inşa edilecek İlk Evim İlk İşyerim Projesi’ne ilk 2 günde 2 milyon, toplamda 5 milyondan fazla geçerli başvuru yapılmıştı.

Yeni Evim kampanyasına başvurular neden düşük kaldı?

Kampanyaya yapılan başvuruların sınırlı kalmasının nedenlerinden biri, müteahhitlerle yaşanan anlaşmazlıklar…

Kampanyadan yararlanmak isteyen bir vatandaşın, kampanya kapsamına giren sıfır evleri belirleyip, müteahhitlerle görüşmesi gerekiyor.

Ancak kampanya gereği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na katkı payı adı altında, gayrimenkulün ekspertiz değerinin yüzde 5’ini bankaya yatırması gereken müteahhitlerin, bu parayı gayrimenkulün satış fiyatının üzerine ekledikleri ortaya çıkmıştı.

Sonrasında doğan tapu harcı, tam değer belirtilmesinden doğan vergi ve KDV vatandaştan istenince, gayrimenkulün satış fiyatı bir kez daha artıyor.

Yani müteahhit, bilançosunda düşük gösterdiği dairenin maliyeti ile gerçek fiyat arasındaki farktan oluşan vergi bedelini de daire fiyatının üzerine eklemiş oluyor.

Kredi vadesi boyunca hane halkı geliriyle uyumlu ödeme imkanlarıyla sunulacak finansman modeliyle ilk etapta 100 bin ailenin tamamının birinci el olacak yeni evlerine kavuşması amaçlanıyor.

Ancak ilk etapta 100 bin vatandaşın ev sahibi yapılacağının belirtilmesine rağmen, kampanya kapsamına giren 100 bin konutun olmaması.

İstanbul’da sıfır konuta uyan 5 milyonun TL’nin altında 19 bin konut olduğunu kaydeden Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Celal Erdoğdu; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’da, 3 milyon liraya kadar toplam 21 bin sıfır konutun olduğu bilgisini vererek diğer illerde de 2 milyon TL’ye kadar 38 bin konutun olduğu söyledi.

(Kaynak: Sözcü)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
346 YAZI