7 Temmuz 2022 Perşembe
Ana SayfaBölge RaporlarıYatırımcının yeni gözdesi: Yalova - Orhangazi

Yatırımcının yeni gözdesi: Yalova – Orhangazi

Patronların hedefi ise farklı projelerle hem iç piyasayı hem de yabancı yatırımcıyı harekete geçirmek.
 
İstanbul dışına ilgi arttı
Mehmet Canıtatlı'nın sorularını cevaplandıran Beyttürk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, hükümette yaşanan revizyonun ardından ekonomide taşların yerine oturmaya başladığını belirterek, ‘Bundan sonra görev birimize değil hepimize düşüyor. Sektörün önündeki birçok engelin kaldırılmasına ön ayak olan hükümetimizin bürokratları ile yabancı sermayenin ülkemize daha hızlı girmesi için sürekli temas halinde olmalıyız’’ dedi. 
 
Gayrimenkul yatırımlarında yabancıların payını artırmanın yolunun artık İstanbul dışı lokasyonlara odaklanmaktan geçtiğini söyleyen Barman, ‘İstanbul sektör yatırımlarının amiral gemisi olarak yatırımcı gözüyle eskiye nazaran yeterince doyuma ulaştı. Mega projelerle Anadolu ile bağlarını kuvvetlendiren İstanbul’dan sonra şimdi sıra başta Güney Marmara olmak üzere Anadolu’daki büyük illerde.  Bursa ve Yalova’ya yapılacak her yatırım, yatırımcılarına bir değer olarak dönecektir’’ diye konuştu. DEİK Türk – Bahreyn İş Konseyi Başkanlığı görevini de yürüten Muhammet Uğurcan Barman, yabancı sermayedarları bu bölgeye çekmek için temaslarda olduklarını kaydetti.  
 
Bu üçgene dikkat
Önümüzdeki altı yıl içinde 7 milyonu aşkın konutun üretileceğine dikkat çeken Barman, ‘ Üretilecek olan bu konutların bir kısmının Anadolu’da hayat bulacak olması önemli bir açılımdır. Biz de BEYTTÜRK İnşaat olarak hükümetin de önem verdiği bu sürece katkı sağlayıcı planlamalar yapıyoruz.    İstanbul – Yalova – Bursa üçgeni içindeki hızla gelişen bölgelerde konut projeleri geliştirmeye devam edeceğiz. Özellikle mega ulaşım yatırımlarının yoğunlaştığı İstanbul – Bursa aksında yer alan Orhangazi bölgesinde ulaşılabilir rakamlarla geliştireceğimiz konut projesi için kollarımızı sıvadık. Beyaz yakalılar başta olmak üzere orta gelir grubu için İznik Gölü’ne nazır arazimiz üzerinde farklı bir konseptte kurguladığımız projemizin teknik hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz’’ diye konuştu.  

Orhangazi’ye hem yazlık hem kışlık
Bugüne kadar Yalova merkezli A gelir grubuna hitap eden projeler geliştirdiklerini kaydeden Barman, önümüzdeki aylarda Sabiha Gökçen Havalimanına 45 dakika uzaklıktaki Orhangazi’de konumlanacak yeni projelerinde beyaz yakalılar başta olmak üzere B gelir grubu kitleye de hitap edeceklerini söyledi.  Barman, yeni projenin dört mevsim kullanılacak şekilde kurgulandığını dile getirdi.  
 
Kabuğumuzu kırıyoruz
TÜİK’in Haziran ayı konut satış verilerini de değerlendiren Barman, yabancıya konut satışında yılın dördüncü ayında başlayan yükseliş trendinin devam etmesinin sevindirici olduğuna dikkat çekti. Haziran ayında bin 926 konut satışla yabancıların Türkiye’ye olan ilgi ve güvenlerinin sürdüğünü dile getiren Barman, bu yıl yabancıya satışta en yüksek seviyeye ulaşılacağını ve kabuğunu kıran bir yapıda ilerlenileceğini kaydetti. ‘Haziran ayında Türkiye genelindeki konut satışının 97 bin 579 olarak gerçekleşmiş olması hiç kimsenin moralini bozmamalıdır’ diyen Muhammet Barman sözlerini şöyle sürdürdü; ‘Konuyu aylık bazda değerlendirmek yanlış olur. İlk altı aya baktığımızda gerçekleşen 654 bin 363 adetlik satış, yılsonunda 2016 verilerinin rahatlıkla aşılacağının bir işaretidir. TÜİK verileri bizlere geçen yılın aynı dönemine göre fazladan 25 bin konutun satıldığını gösteriyor. Mühim olan yılın geriye kalan aylarında gösterilmesi gereken performanstır. Bunun için de KDV konusu dahil, hükümetin sektöre dair teşvik edici politikalarının devamlılığını bekliyoruz. Ayrıca yabancıya konut satışında ilk 6 ayda 10 bin sınırına gelinmiş olması ( 9 bin 378 konut) sevindirici. Ancak artık Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Rusya Federasyonu ve İngiltere vatandaşları kadar diğer ülke vatandaşlarına da etkin tanıtımla satış politikaları geliştirmeliyiz ve yabancıya konut satışını da bir ihracat kalemi olarak değerlendirmeliyiz. Devlet teşviki ile sağlanan faiz indirimi, tapu harçları ve damga vergisindeki indirimler ile hareketlenen sektöre aralık sonuna kadar bir şans verilirse, hedeflenen 1 milyon 400 binlik satış rakamına kolaylıkla ulaşılabilir.’

Mehmet Canıtatlı

Ayla Özer
Ayla Özer
1969'da Bursa'da doğdu. Evli ve bir kız çocuk sahibi. İlk, orta ve lise eğitimini İnegöl Lisesinde tamamladıktan sonra Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünnden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında Bursa'da Barışçı Ajansta müşteri temsilcisi olarak başladığı iş hayatına 1992 yılında Sabah Gazetesi Reklam Satış, TGRT Televizyonu Reklam Müdürlüğü, Vatan Gazetesi Reklam Direktörlüğü olarak devam etti. 2011'de emlakdream.com'uu kuran Ayla Özer halen emlakdream.com'un Yayın Yönetmenidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
318 YAZI