Yassıada projesinde sona gelindi

Yüzyıllarca sürgün yeri olarak kullanılan Yassıada'da yapımına dört yıl önce başlanan "Demokrasi ve Özgürlük Adası" projesi tamamlanmak üzere..

0

Tarihsel kayıtlara göre 4’üncü yüzyıldan itibaren sürgün yeri olarak kullanılan Yassıada’da, 27 mayıs 1960 yılında gerçekleştirilen darbe sonrasında aralarında dönemin Başbakanı Adnan Menderes,  Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın da olduğu, 288’i idamla olmak üzere 592 kişi yargılanmıştı. Celal Bayar’ın yaş haddi nedeniyle cezası müebbet hapse dönüşmüş ve 15 siyasi için de idam kararı açıklanmıştı.

Adnan Menderes ve eski bakanların hapis yattıkları ve idam edildikleri Yassıada, 2013 yılında “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” projesinin hayata geçirilmesi için imara açılmıştı.

Yaklaşık 183 bin metrekarelik yüzölçümüne sahip adada 14 mayıs 2015 tarihinde yapılan temel atma töreniyle birlikte başlayan çalışmalarda sona gelindi.

Yassıada’da proje kapsamında neler yapıldı?

Adada 125 odalı bir otel, 600 kişilik bir konferansa salonu ile 1200 kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir cami inşa edildi. Müze ve sergileme alanları ile seyir teraslarının da oluşturulduğu adada ayrıca buraya ziyarete gelenlere hizmet verecek restoran ve kafeler bulunuyor.

Adada peyzaj çalışmaları ile kıyı bölümündeki iskele ve yürüyüş yolu düzenlenmesi çalışmaları devam ediyor.

Marmara Denizi’nde Adalar ilçesi açıklarında yer alan Yassıada, İstanbul’a 16 kilometre, Heybeliada’ya 8.5 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Yap – işlet – devret modeliyle hayata geçirilen projenin 30 yıl boyunca işletme hakkı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne(TOBB) bağlı olan Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’de olacak.

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin