3 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaManşetYapı denetimine yeni formül..

Yapı denetimine yeni formül..

Yapı denetim sisteminin etkin şekilde yürütülmesi için yeni düzenlemeye gidiliyor. Denetim için atanan firma ile şantiyelerin birbirine uzak kalması aksaklıklara neden oluyordu. Bu yönde gelen talepleri değerlendirdiklerini belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul milletvekili Murat Kurum, “İstanbul özelinde pilot uygulama gerçekleştiriyoruz. Anadolu ve Avrupa yakası olarak iki ayrı havuz oluşacak. Anadolu yakasındaki yapı denetim firmaları Anadolu yakasına, Avrupa yakasındaki yapı denetim firmaları da Avrupa yakasında hizmet verecek” dedi.

Yaşanan deprem felaketinden sonra yapı denetim sektöründeki sorunlar gündeme geldi. Bu sorunlardan biri de denetim firması ile şantiye arasındaki mesafe oldu. Mevcut düzende müteahhit firma yapı denetim firmasını seçemiyor, havuzdan otomatik atanıyor. Bu sistemin olumlu yönü. Ancak, özellikle büyükşehirlerde firmanın adresi ile denetim yapılacak yerin mesafesinin çok uzun olması sorun yaratıyor. Bu tip durumlarda denetim firmalarının adrese gitmek istemediği ya da işlerin hakkıyla tamamlanamadığı şikâyet konusu oluyor. Sahadan gelen talepler doğrultusunda bu sorunun çözümü için yeni bir düzenleme planlandı ve pilot il olarak İstanbul seçildi. İstanbul’da denetim için her iki yakada ayrı havuzlar oluşturulacak. Her denetim firması bulunduğu yakadaki havuza dahil olup, buna göre işlere atanacak. Yani Kartal’daki bir firma Büyükçekmece’ye denetime gitmeyecek, kura ile Avrupa yakasından bir firma yollanacak.

Önceki gün konuyla ilgili açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Sahadan gelen talepler doğrultusunda yapı denetim sisteminde önemli bir düzenlemeye gidiyoruz. İlk pilot bölge olarak İstanbul’u seçtik. İstanbul’umuzu iki bölgeye ayırıyoruz. Anadolu ve Avrupa yakası olmak üzere yapı denetim sisteminin daha etkin bir şekilde yürütülebilmesi, binaların denetiminin çok daha etkin bir şekilde yapılabilmesi için Yapı Denetimi iki ayrı havuza ayırıyoruz. Anadolu ve Avrupa yakasında yapı denetim firmaları bulunduğu merkezler itibarıyla hizmet verecekler. Anadolu yakasındaki yapı Denetim Firmaları Anadolu yakasındaki havuzda, Avrupa yakasındakiler de Avrupa yakasındaki havuzda kura sistemiyle vatandaşlara hizmet verecek. Böylelikle daha yakın şantiyelere gidip, imalatı takip edecekler. Önümüzdeki hafta itibarıyla uygulamamızı hayata geçireceğiz. Etkin bir yapı denetim sistemini devreye alacağız. Binalarımızın kontrol sürecinin hem yapı denetim çalışanlarının hem de vatandaşların memnun kaldığı daha iyi şartlarda yürütülmesine imkân tanımış olacağız” dedi.

(Kaynak: Hürriyet)

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI