Reklam
3 Aralık 2022 Cumartesi
Ana SayfaBölge RaporlarıYalova’da konut fiyatları artarken arsa ve arazi fiyatları düştü!

Yalova’da konut fiyatları artarken arsa ve arazi fiyatları düştü!

Yalova’da konut fiyatlarının iki kat arttığını, arsa ve arazilerde ise talebin azaldığını belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, kentte yeni konutlarda ortalama metrekare satış fiyatlarının 8 bin lira olduğunu, lüks yapı özelliklerine sahip siteler, villalar ve deniz manzaralı yeni lüks dairelerde metrekare birim değerlerinin 30–45 bin TL aralığına kadar çıktığını söyledi.

Yalova’ya ilginin arttığına dikkat çeken Bal, “Osmangazi Köprüsü öncesinde feribot seferleri ve karayolu ile ulaşım İstanbulluları Yalova ziyaretleri ve gezileri için daha fazla cezbediyordu. Fakat Osmangazi Köprüsü’nün faaliyete geçmesinden sonra artık sadece Yalova değil aynı zamanda Bursa ve Balıkesir’e de mesafe azaldı. Yaşanan bu gelişme de ulaşım ağı açısından Yalova’yı diğer şehirlerle rekabet eder hale getirdi.” dedi.

Yalova’da hem kiralık ve hem de satılık konutlarda pandemi öncesine göre minimum 2 kat ve daha fazla artış bulunduğunu da sözlerine ekleyen Bal, “İmarlı ve yapı inşa edilebilir arsalar için de benzer durum söz konusu. Ancak arsa ve arazilere talep eskiye oranlarda azalmış durumdadır. Yalova pandemi döneminde tavan rakamlara ulaştı ancak güncel durumda talebin bir miktar azaldığını söyleyebiliriz. Özellikle artan inşaat maliyetleri ve arsa fiyatları yatırımcıları müstakil yapılaşma yerine site yaşantısına kaydırıyor.” şeklinde konuştu.

Yalova’da metrekare birim fiyatları hakkında bilgiler de veren Serkan Bal, “Dairelerde ortalama yeni konutlar 8 bin TL birim değerler ile pazarlanıyor. Lüks yapı özelliklerine sahip siteler, villa siteleri, panoramik deniz manzaralı yeni lüks dairelerin birim değerleri ise 30- ile 45 bin TL aralığına kadar çıkabiliyor. Arsa fiyatlarını incelediğimizde, merkezde neredeyse boş arsa bulunamadığını görüyoruz. Arsada fiyatlar merkeze yakınlık derecelerine ve yapılaşma haklarına göre göre çok farklılık gösterebiliyor. Öte yandan özellikle Yalova’nın Büyükşehirle yakın konumda olması nedeniyle buradan büyük şehirlerdeki etkinliklere katılmak daha fazla tercih sebebi olmaktadır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Serkan Bal
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
334 YAZI