Yabancı yatırımcıların yüzde 92.7’si gayrimenkullerini elinde tutuyor..

0
Akkuş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 14 eylül salı günü açıklanan konut satış istatistiklerine göre Ağustos 2021’de ülke genelinde satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalarak 141.400 adet oldu.

Bu yılın Ocak-Ağustos arasını kapsayan 8 aylık döneminde Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın ilk yarısına kıyasla yüzde 21.72 düşerek 801.995 adet oldu.

Ağustos 2021’de, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 50.7 artış kaydeden yabancı satışları 5.866 adet olarak gerçekleşti. Yılın 8 aylık döneminde yabancıya konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47.63 yükselerek 30.849 adede yükseldi.

Ağustos ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Akkuş Group Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, yabancı yatırımcıların yüzde 92.7’sinin gayrimenkullerini elinde tuttuklarını belirerek yabancıların Türkiye’de oturmak için konut satın aldıklarını söyledi.

Akkuş’un açıklamaları şöyle:

“Gayrimenkul ve konut edinme özellikle yerli yatırımcının hayat planında her zaman ilk sırada yer almıştır. Konut ihtiyacının yanı sıra ciddi bir yatırım aracı olarak kabul edilen konutlara talep her zaman olacaktır. Sadece belli dönemlerde alımlarda beklemede kalmayı seçen yerli yatırımcı, şartlar oluştuğunda tekrar harekete geçebiliyor. Rakamlara baktığımızda yabancı yatırımcılardan da ciddi talep olduğunu görüyoruz. Yabancı yatırımcı Türkiye pazarına güven duyuyor. Bu rakamları bu şekilde okumak lazım. Yapılan araştırmalar; Türkiye’de gayrimenkul alan yatırımcıların yüzde 92,7’si gayrimenkullerini elinde tuttuğunu gösteriyor. Yani oturmak için ev alıyorlar. Ortalama mülkiyet süresi ise 5,7 yıl civarında. Türkiye’ye yatırım yapan dört yabancıdan sadece 1’i vatandaşlık hedefliyor. Bu veriler, yabancıların her şeye rağmen, Türkiye’de gayrimenkule güvenle yatırım yaptığını, vatandaşlığın ise yatırım kararını belirleyen tek faktör olmadığını gösteriyor.”
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin