Uzel’in fabrika arazisi yarı fiyatına satıldı!

İflas eden Uzel'in traktör fabrikasının olduğu, daha önce 3 defa satışa çıkartılan ancak alıcısı çıkmayan arazi, dördüncü kez çıkartıldığı satışta 223 milyon 700 bin liraya Vera Varlık tarafından satın alındı.

0

Bir zamanlar Türk sanayisinin en köklü ve en büyük kuruluşlarından biri olarak gösterilen ve altı yıl önce iflas eden Uzel’in üzerinde traktör fabrikasının da olduğu arazisi, İstanbul 1. İflas Müdürlüğü’nde yapılan ihale ile dördüncü kez satışa sunuldu.

Daha önce de 3 kere satışa çıkartı lan ancak alıcısı çıkmayan Rami’deki 93 bin 547 metrekarelik arazinin 15 mayıs 2019 çarşamba günü saat 14.00’te gerçekleştirilen ihalesine tek alıcı olarak Vera Varlık katıldı.

Araziyi 223 milyon 700 bin lira teklifle alan Vera Varlık’ın icradan 170 milyon lira alacağı bulunuyordu. Buna göre kalan 53 milyon lirayı iflas masasına yatırdıktan sonra Uzel arazisinin sahibi olacak.

Yatırılacak 53 milyon liradan öncelikli olarak iflas masası borcu karşılanacak. Daha sonra işçilerin iflas masasına kayıtlı olan 35 milyon liralık ana alacakları ödenecek, hazine ve sigorta alacakları karşılanacak. Geriye yeterli para kalırsa alacakların faizleri hesaplanarak bunların ödemesinde kullanılacak.

Uzel’in satışa sunulan aktiflerine bina, teçhizat ve arazisiyle birlikte 455 milyon 757 bin 553 TL değer biçilmişti. İhaleyi kazanan Vera Varlık şirketinin paravan bir şirket olduğunu iddia eden işçiler haklarının gasp edildiğini öne sürerek satışa itiraz edeceklerini açıkladılar.

Uzel Makine kapandıktan sonra yaklaşık bin işçinin tazminatını alamadığı ve 750 milyon lira alacakları olduğu iddia ediliyor.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin