Tarihi yalıya çarpan geminin ödeyeceği maksimum tazminat belli oldu

7 nisan 2018'de dümeni kilitlenerek Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpan Vitaspirit gemisinin sahibi olan şirketin sorumluluk sınırı tavanı faiziyle birlikte 206 milyon 103 bin 865 TL olarak belirlendi.

0

Geçen sene tarihi Hekimbaşı Salih Efendi yalısına çarparak büyük hasara yol açan Liberya bandıralı Vitaspirit gemisinin sahibi olan Dyssey Navigation Co. şirketinin avukatları aracılığı ile açtığı Sorumluluğun Sınırlandırılması Davası sonuçlandı.

İstanbul 17. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen ve karara bağlanan davaya gemi sahibi şirketin avukatları, davalı Payidar Zerhan Gökpınar ile Yalı Organizasyon Turizm San. Tic. Ltd ve Hatice Zerfa Süveyda Birışık’ın avukatları katıldı.

Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda yaşanan kazada kasıt, pervasız bir davranış gerçekleşmediği, bu nedenle davacının sorumluluğu sınırlandırma hakkının olduğu ifadelerine yer verildi. Rapor doğrultusunda mahkeme, gemi sahibi şirketin açtığı sorumluluğu sınırlandırma davasının kabulüne ve Buna göre gemi sahibinin 187 milyon 432 bin 506 TL ana para, olay tarihinden karar tarihine kadar işleyen faizinin ise 18 milyon 671 bin 358 TL olduğuna karar verdi. Mahkeme sorumluluk sınırlandırılmasının en yüksek miktarının toplam 206 milyon 103 bin 865 TL olduğuna hükmetti.

Söz konusu miktar mahkemenin belirleyeceği bir hesaba yatırılarak burada tutulacak, hasara ilişkin ödenmesine karar verilecek tazminat miktarı ise mahkemenin belirlediği bu paradan tahsil edilecek. Yalı sahiplerine hasar nedeniyle ödenecek tazminat tutarı 206 milyon 103 bin 865 TL’yi geçemeyecek.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin