Üniversite şehirlerinde emlak sektörü neredeyse durma noktasına geldi!

0

Eskişehir, Bursa, Konya gibi dışarıdan gelen üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu kentlerde pandemiyle birlikte uzaktan eğitimin zorunlu bir hal alması, bu şehirlerde hem emlak piyasasını hem de ticari hayatı olumsuz etkiledi. Çok sayıda öğrenci, salgın sürecinin uzama ihtimaline karşı boşa kira vermemek için üniversitelerinin bulunduğu şehirdeki evlerini boşalttı. Kiralık ev fiyatları düşerken, kafe ve restoranlar da boş kaldı.

Üniversitelerin “hibrit eğitim” modelini tercih etmesi durumunda emlak sektöründe hareketlilik yaşanacağını belirten sektör temsilcileri, konuya ilişkin son durumu şöyle değerlendirdiler:

Sektörün hareketlenmesi ve salgının ekonomik sonuçlarının bir noktada azaltılması için üniversitelerde “hibrit eğitim” modelinin uygulanması gerektiğinin altını çizen Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik eğitim sürecinin kademeli olarak başlatılması durumunda virüsten korunacak tedbirlerin rahatlıkla uygulanabileceğini belirterek “Üniversite şehri olarak bilinen Eskişehir’de emlak sektörü zor günler yaşıyor. Pandeminin en çok etkilediği kesimlerin başında geliyoruz. Ülke genelinde bulunan bazı üniversitelerde hibrit eğitim modeli uygulanırken, Eskişehir’deki üniversiteler uzaktan eğitim kararı aldı. Virüs nedeniyle herkes zaten bunaldı. Öğrenciler ve aileler normal hayata dönmek istiyor. En azından bazı alanlardaki eğitimlerin yüz yüze yapılması, birçok vatandaş için iyi olacaktır. Herkesin bir anda okula girmesinden ziyade bazı öğrencilerin kademeli olarak örgün eğitim görmesi güzel olacaktır. Gençlerimizin tedbirlere uyarak hareket edeceğine inanıyoruz. Böylelikle birçok sektörde hareketlilikte artacaktır. Kiraların ciddi oranda düşmesine rağmen, yaklaşık 1 yıldır kiralık evler boş kaldı. Bize göre hibrit eğitim modeli herkesi rahatlatacak bir model olacak” dedi.

Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında; “Bu yıl pandemiden dolayı öğrencilerin Bursa’ya gelmesi beklenmiyor. İnsanlar kısa dönemde ev tutmayı düşünmüyor. Öğrencilerin yoğun olduğu Görükle Bölgesi esnafı, ev sahipleri ve emlakçılar sancılı bir dönem geçiriyor. Evler yüzde 75 oranında boş. Satış olarak Görükle’de  bir hareketlilik var ancak kiralıklar durağan. 1+1 ve 2+1 dairelerin kiraları şu an bin lira ile 2 bin lira arasında değişiyor. Öğrenciler gelirse kiralarda yüzde 10-15 bandında artış bekliyoruz. Öğrencinin olduğu yerde tüketim ve hareketlilik var. Sadece emlak piyasası değil, bölgedeki kafe, giyim, lokanta her şey hareketlenecek” ifadelerini kullandı.

Yüz yüze eğitim olmadığı için öğrencilerin boşalttığı çok sayıda ev olduğunu belirten Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “Öğrenciler döndükleri zaman ev bulmakta zorlanmayacaklar. Mal sahipleri tedirdgin ve şu anda kapıcı giderleri, bina giderleri mal sahiplerinin üzerinde yük olmuş durumda. Ceplerinden ödüyorlar. O nedenle fiyatlarda artış olmaz ve ev sahipleri kolaylık sağlayacaktır. Yalnızca ev sahipleri değil emlakçılar da, kafeler, esnaf ve AVM’ler de öğrencilerin dönmesini bekliyor. Eski fiyatların altında bile ev kiraları söz konusu olabilir” şeklinde konuştu.

Kaynak: NTV
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin