9 Şubat 2023 Perşembe
Ana SayfaManşetTürklerin konutta Londra'ya ilgisi arttı..

Türklerin konutta Londra’ya ilgisi arttı..

Londra’da inşa ettiği projelerle tanınan Barratt London’un Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Stuart Leslie, Türk alıcıların Londra’ya olan ilgi düzeyinin son yıllarda yüzde 30-50 oranında arttığını söyledi.

Portföylerinde şehir merkezinin dışında, gelişmekte olan Londra 3-6 bölgelerinde Hounslow, Hayes, Barnet ve East Ham gibi popüler yeni yerleşim alanlarında 13 farklı proje yer aldığını söyleyen Leslie, “Halihazırda, en büyük yatırım Fransa, Hong Kong, ABD, Çin ve Hindistan’daki alıcılardan geliyor. Ancak Türk alıcıların ilgi düzeyi son yıllarda yüzde 30-50 oranında arttı ve şu anda satışlarımızın yüzde 5’ini oluşturuyor. Bu sebeple Türkiye bizim için hızla büyüyen bir pazar” diye konuştu.

Salgın sonrasında seyahat kısıtlamalarının kalkması ve Türk lirasının değer kaybetmesiyle İngiltere’yi ziyaret eden Türk alıcıların emlak talepleri yeniden canlandığını belirten Leslie,”Türklerin Londra’ya yatırım yapması artık bir gelenek haline geldi. Türk alıcıların emlak taleplerinin yıl boyunca artmaya devam etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Türklerin yatırımda Londra’yı güvenli bir pazar olarak gördüğünü belirten Leslie, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“Alıcılar eskiden olduğu gibi artık lokasyona değil yatırımlarının güvende olacağı fırsatlara bakıyorlar. Bu yüzden de Londra’yı güvenilir bir yatırım pazarı olarak görüyorlar. Londra emlak piyasası, yıldan yıla istikrarlı büyümesi ile bilinir. Türkiye’deki yatırımcılar dalgalı bir ekonomiyle mücadele ediyor. Geçtiğimiz yıl liranın dolar karşısında yüzde 44’lük düşüşü ve ocak ayında enflasyonun yüzde 48,7’ye yükselmesi başlıca örnekler. Ülke olarak hukuk sistemimiz de son derece şeffaf ve güvenilir olduğu için Türk yatırımcıların güvenini kazanıyoruz.

Ayrıca, Londra’nın gençlere yönelik sağladığı eğitim avantajları da şehrin merkezi ve erişilebilir emlak olanaklarına duyulan ilgiyi artırıyor. Bunlara ek olarak iki ülkenin ulaşım olarak yakınlığı da bir avantaj. Türk alıcıların Londra emlak piyasasına eğitim veya yatırım amaçlı ikinci bir ev için baktıklarını gözlemliyoruz.

Londra aynı zamanda dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Bunların başında ise dünyanın ilk 10 üniversitesi arasında yer alan Imperial College ve UCL, Kings College ve London School of Economics2 yer alıyor. Çocuklarını en kaliteli eğitimi alması için İngiltere’ye göndermeyi düşünenler için, bu okulların yakınlarında bir ev almak finansal açıdan tercih sebebi oluyor. Şehir merkezinde öğrencilere uygun olarak inşa edilmiş kiralık konutların oldukça yüksek fiyatları ve kiralık konutların genellikle standardın altında olması nedeniyle, birçok ebeveyn çocuklarının üniversite arkadaşlarına bazı odaları kiralayarak aylık ipotek masraflarının bir kısmını karşılayacakları güvenli ve modern bir mülk satın almayı tercih ediyor.”

Şu anda Londra’da ortalama konut fiyatlarının 712 bin Sterlin civarında iken portföylerinde genelinde ortalamanın 430 bin Sterlin arasında olduğunu kaydeden Leslie, Londra’nın merkezinde kiralık bir mülke olan talebin artık kontrolden çıktığını, piyasaya çıkan her konuta 20 ila 30 kişinin talep gösterdiğini öne sürdü. Leslie, 2 yıl öncesine göre kira bedellerinde yüzde 30-40 arasında bir artış olduğunu kaydetti.

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
342 YAZI