27 Şubat 2024 Salı
Ana SayfaManşetTürkiye, yabancıya konut satışında Dubai'ye pay kaptırdı!

Türkiye, yabancıya konut satışında Dubai’ye pay kaptırdı!

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, konut sektörü 2023 yılını 1 milyon 225 bin adetlik satış rakamı ile kapattı. Aynı dönem içinde yabancıya yapılan satışlar bir önceki yıla göre yüzde 48,1 düşerek 35 bin 005 adet oldu. Konut satışlarında yabancıların aldığı pay yüzde 2,9 ile sınırlı kaldı.

Yabancı alıcıların Türkiye’den el çekmesi hem ekonomi hem de konut sektörü açısından olumsuz bir sonuç doğurdu. Dünyada birçok ülke yabancılara konut satmak için uğraşırken, yabancı düşmanlığının siyaset malzemesi hâline getirilmesi, zengin alıcıların farklı ülkelere kaymasına sebep oldu.

Dubai, Türkiye’den kaçan yabancı konut alıcılarını iyi değerlendirdi, fırsatı kaçırmadı

Yurt dışında çeşitli reklam kampanyaları ile “Dubai’de ev sahibi olmak çok kolay” sloganları ile ticaretine devam etti. 500 bin dolarlık yatırım ile ‘golden vize’ vererek alıcıları cezbetti.

Orta Doğu’nun en renkli ülkesi 2023 yılı sonundan bütün çabaların meyvesini aldı. Ülkede yabancıya yapılan konut satışı yüzde 65 arttı. Yalnızca Dubai değil, İspanya, Portekiz ve ABD’de bu pastadan payını aldı.

Ülke 2021-2023 yıllar arasında yabancıya konut satışında rekor kırdı. Milyarlarca dolarlık dövizi Dubai’ye kaptırmış olduk. Ancak hiçbir şey için geç kalınmış değil. 2024, sektör açısından umut vadediyor.

Sektör temsilcileri de bu görüşte birleşiyor. Derneklerin, sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili bakanlıkların Türk konut sektörünü yeniden tanıtmak adına birtakım çalışmalar yapmaları gerekiyor.

Açıklanan rakamlara göre sadece ABD yılda 60 milyar dolarlık yabancıya konut satışı yaparken, Portekiz ve İspanya’da yılda 30 milyar dolarlık satış yapıldı.

Yabancı yatırımcılara yönelik kampanya yapılması

Sektör temsilcileri geçtiğimiz yıllarda yapılan konut tanıtım furyasının yeniden hayata geçmesini bekliyor.

Burada Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Odaları ve derneklere iş düşüyor. Yurt dışında başlatılacak olan yeni bir konut tanıtım kampanyası ile işleri düzeltmek mümkün.

Yeni fuarlara katılım sağlamak, hatta kendi fuarlarımızı gerçekleştirmek, THY gibi dünyada bayrak taşıyıcı şirketlerimizin desteğiyle Türk konut pazarını yeniden tanıtmak büyük önem arz ediyor. Sektör oyuncuları bu projelerin devreye girmesi ile 2025 yılında yabancıya 100 bin adetlik konut satışı ve 20 milyar dolarlık döviz girişinin sağlanabileceğini ifade ediyor.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
360 YAZI